We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HEP BİR VARSAYIM!

2 0 0
10.08.2022

Her sonucu olağan değerlendirip, varsayımlarda genelleme yapmak insanı her türlü müşküle düşürebilir. Vereceğim örnekle konuya açıklık getireceğime inanıyorum.

Sibirya’nın bir köyünde cenaze köye uzak bir mezarlığa götürülüyormuş. Tarlanın ortasında tabut köylülerin elinden düşüvermiş. Tabut kırılınca ceset yuvarlanıp dereye düşmüş. Akıntı cesedi dinamitle balık avlayanların olduğu noktaya getirmiş. Balıkçılar, ‘Acaba dinamitle adamı biz mi öldürdük?’ diye telaş etmişler ve yakınlarda bulunan askeri kışlanın tellerine bırakmışlar. Nöbetçi er cesedi tehlike olarak arz edip, yaylım ateşine tutmuş. Delik deşik olan ceset ambulansla hastaneye kaldırılmış ve operasyona alınmış. 6 saat süren operasyonun ardından ameliyathaneden yorgun çıkan doktor, “Çok zor oldu ama hayati tehlikeyi atlattı!’ demiş. (alıntı)

Hep bir varsayım, hep bir yanlış anlama ve hep bir çokbilmişlik!
Düşünmeden, konuşulanı ya da görüleni tartmadan, anlamadan, doğruyu yanlışı gözetmeden inanma ve inandırma durumumuz yüzünden kim bilir her gün ne kadar büyük hatalara sebebiyet veriyoruz.........

© İleri


Get it on Google Play