Antalya için pek geçerlilik arz etmese de Anadolu’da, ‘Ağustos’un yarısı yaz, yarısı kış’ derler. Bizim buralarda Eylül ayı için daha uygun sanki. Ama alışveriş için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık artışı sebebiyle hiç akıllara gelmeyen kışlık ihtiyaç temini için fırsatları görmezden gelebiliyoruz.

Diyeceksiniz ki, butiklerde ya da AVM’lerde bulunan markalarda maalesef kıştan ziyade bindirime yapılan indirimler söz konusu. Evet, doğru ben de katılıyorum. Ancak yaz bitiminde yazlık sezon alışverişine zaman ve para ayırıldığı kış sezonunda artması planlanan eksiklere de bir göz atılmalı. Bu kışın çok soğuk geçeceğinin haberini veren meteoroloji uzmanları giderek artan fiyatlara ve düşen alım gücüne istinaden kışlık kıyafetlerin ve ev tekstilindeki artışı da müjdelemiş oldular. Her ne kadar Antalya’nın ara mahallelerindeki butiklerde denk gelmekte zorlansanız da umudunuzu yitirmeyin, halen kışlık ürünleri raflarında bulunduran yerler mevcut. Hatta farklı internet sitelerinde tam da bu mevsim bitmeden uygun fiyata kışlık ürünler bulabilirsiniz. Kazak, palto, çizme, şemsiye, şapka, atkı, panço, pardösü gibi kıyafetleri belli bir yüzde indiriminde bulmanız mümkün. Fark ettiyseniz daha şimdiden belli markalar trençkot ve baharlık çizmelerini raflara dizdiler bile. Fiyatlarını sorarsanız geçtiğimiz yılın en az üç katı seviyesinde. Dolayısıyla alışveriş sitelerinden karma olarak alacağınız ürünler size daha uyguna gelecektir. Bu sitelerde ya da ayakkabıcıların yazlık terlik reyonlarının hemen arka kısımlarında ev ayakkabılarında, panduflarda ciddi indirimleri görebilirsiniz. Ya da şöyle söyleyeyim, sezonda iki, belki üç katına çıkmadan önce yakalayıp, alım yapabilirsiniz. İç çamaşır markalarının yaz sezonunda hızla sattığı deniz kıyafetleri ve parmak arası terliklerinin hemen uzağına dizilmiş mus çoraplarına ve kışlık termal taytlara da göz atmalısınız. Şuan satılmakta güçlük çekilen bu ürünler Mayıs döneminden kalma sezon sonu etiket fiyatlarıyla duruyor. Eylül- Ekim aylarında hızla değişecek etiketlerini bekliyorlar.

Ayrıca kış lastiği gibi araç ihtiyaçlarınızı da karşılamaya başlasanız iyi edersiniz. Sektörel bazda program yapan televizyon kanallarında ciddi artan rakamlardan söz ediliyor.

Bu arada ikinci el alışveriş sitelerinden de destek almanız mümkün. ‘Aman ben ikinci el kıyafet kullanmam’ diyenleriniz olacaktır. Yapmayın!

Birçok Avrupa ülkesinde gelenekselleşmiş bir alışveriş ağı olan ikinci ele bakış açınızı değiştirmenizde yarar var.

Bir ürünü almadan evvel deneme kabininde yüzlerce insan denedikten sonra sıra size geldiğinde ihtiyaç dâhilinde o ürünü, yıkanmadan ve tekrar ütülenmeden alıyorsanız;

gelinlik ya da gece kıyafeti satan mağazalardaki denenmiş ürünlere kuru temizleme talep ediyorsanız, ‘ikinci el ürünlerle işim olmaz’ demeden önce bir kez daha düşünün.

Alım gücünüzü kendi bütçeniz oranında değerlendirmek üzere daha verimli hale getirmek için her türlü fırsatı değerlendirin. Ayrıca kullanmadığınız ürünleri de hayatınızdan çıkarıp paraya çevirmenin en kolay yolu olan ‘ikinci el’ sitelerini para-ürün değerindeki dönüşümün bir ayağı olarak kabul etmek hem bütçe planlamanızı hem de yükünüzü hafifletecektir.

QOSHE - EKONOMİDE YAZ FIRSATLARI - Özge Gürün
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

EKONOMİDE YAZ FIRSATLARI

2 1 0
16.08.2022

Antalya için pek geçerlilik arz etmese de Anadolu’da, ‘Ağustos’un yarısı yaz, yarısı kış’ derler. Bizim buralarda Eylül ayı için daha uygun sanki. Ama alışveriş için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık artışı sebebiyle hiç akıllara gelmeyen kışlık ihtiyaç temini için fırsatları görmezden gelebiliyoruz.

Diyeceksiniz ki, butiklerde ya da AVM’lerde bulunan markalarda maalesef kıştan ziyade bindirime yapılan indirimler söz konusu. Evet, doğru ben de katılıyorum. Ancak yaz bitiminde yazlık sezon alışverişine zaman ve para ayırıldığı kış sezonunda artması planlanan eksiklere de bir göz atılmalı. Bu kışın çok soğuk geçeceğinin haberini veren meteoroloji uzmanları giderek artan fiyatlara ve düşen alım gücüne istinaden kışlık kıyafetlerin ve ev tekstilindeki artışı da müjdelemiş oldular. Her ne kadar Antalya’nın ara mahallelerindeki butiklerde denk gelmekte zorlansanız da umudunuzu yitirmeyin, halen kışlık ürünleri raflarında bulunduran yerler mevcut. Hatta farklı internet sitelerinde tam da bu mevsim bitmeden uygun fiyata kışlık........

© İleri


Get it on Google Play