We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BAYRAM VERİŞİ BU, ALIŞ!

9 0 0
30.06.2022

Doksanlı yıllarda çocukluk – gençlik yaşayanlar çok iyi hatırlayacaktır bayram alışverişlerini. Bayrama daha 10 gün hatta bazen bir ay öncesinden başlayan hazırlıklar öyle tatlı, öyle güzel olurdu ki.

Biz ailece her bayram büyükleri ziyarete memleketimiz Ereğli’ye rahmetli babaannemin evine giderdik. Kurbanlık önceden alınmış aileye alışmış olurdu. Bir hevesle hemen arka bahçeye kurbanlığı görmeye sevmeye koştururduk. Kuzenler, teyzeler, halalar derken koca bir kalabalıkla karşılanırdı bayramlar. İşte o kalabalıkta farklı illerden gelen akrabaların birbirine aldığı hediyeler bayram öncesi verilirdi. Kimse eli boş gelmez, herkes birbirinin ne sevdiğini, yaşına uygunluğunu, bedenini bilirdi sanki.

Ben o zamanlardan modaya karşı ilgili bir çocuk olduğum için mutlaka her bayram kendi bayramlığımı kendim seçerdim. Parlak rugan hafif topuklu Mary Jane model ayakkabılar, dantelli elbiseler, çiçek detaylı şapkalar, süslü şeker-para çantası derken babaannemle tek tek dolaşırdık Ereğli esnafını. Babaannemin elini bir an olsun bırakmazdım. Esnaf da her sene geldiğimiz için beni tanırdı. Her girdiğimiz yerde pazarlık yapılır, veresiye defterine rakamlar yazılırdı. Yaz günüyse çarşıda külahta dondurma yenir, eve kiloluk alınırdı. Kış........

© İleri


Get it on Google Play