We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TEMİZLİK DEYİNCE NE ANLIYORUZ ACABA?

7 1 12
07.06.2022

Canlıların içerisindetemizlik konusunda sadece insanoğlu farklı bir konumda durmaktadır. İnsan yapısı ve yükümlülükleri gereği temiz olma ve temizlik yapma yönünde bir iç güdüye sahiptir.
Görünürde üç başlıkta bir temizlik faaliyeti karşımıza çıkmakta.

1-Beden temizliği-Öz bakım,
2-Çevre temizliği,
3-Ruh temizliği.
Birinci başlıkta iki uygulama söz konusu.
. Beden temizliği
. Kıyafet temizliği.

İnsanoğlu eğitilmeye, gelişime ve de değişime yatkın yaratılmıştır. Kaç bin yıllık bir tarihsel geçmişi vardır bilinmez ama her dönemde ve de her zaman diliminde kendisini geliştirip değiştirmiştir. Ve her defasında daha ileriye taşımıştır kendisini.
Barınmadan beslenmeye, temizlikten kıyafetlerine kadar bugün hep dünden farklı olmuştur. Evlerin lüksü artmış, kıyafetlerin model ve kalitesi çok yükselmiştir. Çevre ile ilgili cennet gibi mekanlar, yerleşim yerleri ve benzeri alanlar yapmıştır.

Hatta dünyada birkaç ülke baştan başa el yapımı gibi inşa edilmiştir. Bu ülkelerde gözü rahatsız eden bir hata bile bulamazsınız. (İsviçre, Avusturya, İskandinav Ülkeleri gibi...)
Gelin görün ki maddi temizlik ve kalite konusunda her dönemde kendisini aşan insanlık ruh temizliği konusunda hep kötüye gitmiş ve de hala da gitmektedir. Ya da iyilerden hala daha fazla çalışmaktadırlar.

İnancımıza göre her insan İslam fıtratına göre doğuyor. Yani özgür, iyiliksever, şefkatli, merhametli, adil ve haddini bilen bir yapıda. Yani ruhu tertemiz doğuyor. Bebeğin tenindeki taze ve temiz hal onun kalbi ve ruhu içinde geçerlidir.
Bütün Peygamberler, bütün kutsal kitaplar ve onların ilmini tahsil etmiş varislerinin mücadelesinin özü de insanın doğduğu gibi temiz kalmasını, kirlenmemesini, kirlenmişse eğer derhal........

© İleri


Get it on Google Play