We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TATİLDEN VE BAYRAMDAN ANLADIKLARIMIZ

2 0 0
07.07.2022

Bildiğim kadarıyla bu günkü tatil anlayışı Avrupa’da başlayan sanayi devriminin ardından hayatımıza girmeye başlamıştır. Fabrikalaşma ve seri üretim döneminde işçilerin çalışma saatlerine kısıtlayıcı düzenleme getirilmesi başta olmak üzere diğer insani konularda çalışanlara kazanım olarak yansıyan mücadelelerin bir ürünüdür.

Günlük çalışma saatlerinin belirli normlara bağlanması, haftalık iş günlerinin sınırlandırılması ve hatta yıl bazında da çalışılmayan gün sayılarının belirlenmesi hadiseleri tatil kavramının temelini oluşturur.

Zaman ilerledikçe iş yapmadan geçirilen özel zamanları da insanoğlu başka isimlerle tanımlamaya başladı. Adına, yaz tatili, kış tatili, okul tatili, haftalık tatil gibi isimler koydu.

Kimileri bu tatil günlerini ana işinin dışında başka işlerle doldururken, kimileri sadece kendisine ait zaman olarak değerlendirmeye başladı.

Kimileri doğa, tarih, deniz ve otel tatili olarak uygulamayı seçerken, yine başka bir gurup ise eş, dost ve akraba ziyaretleri ile tatillerini değerlendirmeyi uygun gördü.

Yani tek tip bir tatil anlayışı etrafında insanlık toplanmadı. Zevklerin ve renklerin tartışılmadığı gibi bu seçenekler de tartışmaya açık konulardan birisi olmaktan hep uzak oldu.

Bayramlara gelince, özellikle dini bayramların içerisini normal şartlar altında dini ritüeller, adetler ve de gelenekler doldururdu. Geçmiş zaman cümlesi kurdum. Sebebi de artık dini tatillerin içeriğinde dini ritüeller, adet ve de gelenekler yıldan yıla azalmaya başladı. Bayram günlerini de normal tatil günleri gibi algılama modası yaygınlaşmaya başladı.

Her alanda olduğu gibi milli ve dini bayramlara olan yaklaşımlarımızda ciddi oranda farklılaşma olduğunu rahatça görebiliyoruz.

Usta şair Arif Nihat Asya’nın dediği gibi:

Bize bir nazar oldu Cumamız Pazar oldu

Ne olduysa hep bize........

© İleri


Get it on Google Play