We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SOSYAL MEDYA KULLANIMINA YENİ BİR BAKIŞ

6 0 0
14.09.2021

Söze doğrudan girmek istiyorum. Ülkemizin insanları gün geçtikçe sosyal medyaya daha fazla bağımlı olmaya başladı. Nasıl ve ne amaçla kullanıldığı konusu hala bir grafik üzerinde sağlıklı bir değerlendirme yapılamıyor.

Kırsalda yaşayanların ilgilendikleri konular başka. Kasabadakilerin yoğunlaştığı alanlar biraz başka.
Emekli şehirlilerin, orta derecede eğitim almışların, Yüksek tahsil yapmışların, ya da alfabedeki harflerin bir kısmıyla kategorize edilen gençlerin ilgi alanları ve kullanım şekil ve sıklıkları çok çok başka.

Her ne kadar araştırırsanız araştırın sonuçlar sağlıklı değerlendirmeye izin vermiyor. Çünkü zemin ve kullanıcılar çok değişken.
Yalnızlaşan insana yoldaş olduğu da tartışılmaz bir gerçek iken, insanı yalnızlaştırdığını da söyleyenler hiç de azınlıkta değil.

Bir nesil için akrabalarını, okul arkadaşlarını, askerlik arkadaşlarını ya da yeni yeni tanışmaların vesilesi olduğunu da görüyoruz.
Sosyal medyayı bir gelir kapısı olarak kullanan iş bilenlerle de ister istemez ekranlarda yollarımız kesişiyor. Filim seyredenler, oyun oynayanlar, iş ilişkilerini bu kanalla takip edip yürütenler ve sair neredeyse sayısız bir amaçlar ve yöntemler listesi var.
Peki bu bilinen konuların yanında acizane farklı olan neyi yazabilirim ki?
Şöyle bir pencere açalım.

Sosyal medyayı kullananların en dikkat çekici olanlarından, ya da toplum için, insanlık için, medeniyet tefekkürü için kafa yoran, kalem oynatan ciddi bir kitlemiz de mevcuttur. Bu guruba dahil olan ciddi sayıda sosyal medya kullanıcısı entellektüellerimiz de mevcuttur.
Hangi konu ilgi alanımıza girerse, ya da mesleğimizle ilgili bu gurupta kimler varsa onları takip etmek kullanıcı için ciddi manada bir eğitim ve ilimi kazanım elde etmiş olur.
Kitap okuma özürlü bir toplum olduğumuzu kimse inkâr edemez. Piyasada en çok satılan kitapların listelerine baktığımızda konularının çok yüzeysel içerikli olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Ya da popüler kültürü besleyen romanlarla birlikte aktüel tarihi konularla ilgili roman ve kurgu türü........

© İleri


Get it on Google Play