We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ORTAYA KARIŞIK CÜMLELER

5 1 1
19.07.2022

Evet, başlığı gibi bu yazıda birçok konuda hatırlatma, tavsiye, uyarı ve öğüt niteliğinde cümleler olsun istedim. Büyük öğüdü kendime yapıyorum bilesiniz.

Mesela birçok konuda ne kadar değişim yaşadığımızın farkında mıyız?

Bazı değişimler kaçınılmazdır ve de kötü değildir. Kötü olan hızla başkalaşmaktır. Şuursuzlaşmaktır. Bir baksak halimizene durumdayız diye.

Hep bir şikâyetimiz var ve memnuniyetsizlik ifadelerimiz sürekli tedavülde. Ama hep başkasından şikayetçiyiz. Biz hariç her kes hatalı. En masumumuz kendini hatalı buluyor ama suçlu değil. Mecburen hatalı olanlar kadrosunda istihdam ediyoruz kendimizi.

Hep haksızlık yapıldığını dile getiriyoruz da acaba kendi etki alanımızda biz ne kadar haktan yanayız diye bakalım artık.

Doğruluk konusunda çok konuşanlar, önce sizlere sözüm! Lütfen doğruluk terazisine önce kendi sözlerinizi koyalım ve sonucuna katlanalım.

Dinimizle münasebeti hangi ölçülerde olursa olsun, neden en çok başkalarının halini konuşarak geçiriyoruz zamanımızı diye bir soralım kendimize.

Hele de sosyal medya mücahitlerini nereye koyalım bu düzlemde? İşleri güçleri nutuk atmak.

İlmi olup da paylaşım yapanların amellerine ve samimiyet derecesine bakması gerekmez mi?

İlmi olmadan çakma alimcilik oynayanlar, bir gidin de asıl işinizde iyi olmaya bakın. Yani rızkınızı kazandığınız işinizi en iyi ve hakkaniyetli yapmaya gayret edin öncelikle.

Bütün toplumlarda bin kişide tek rakamlı filozof yetişirmiş. Yani birden ona kadar. O dilime girme istidadımız, eğitimimiz ve ortamımız yoksa kendimizinbile anlamadığımız, anlamlandırıp içselleştiremediğimiz kopyalama sözlerle alemde piyasa yapmaya çalışmayalım. Kimse yutmuyor bu tarz rol hırsızlığını.

Yani olmadığımız bir şeyi oldurmak zorunda değiliz. Neysek oyuz aslında. Hayalimizde bir sürü meslek ve pozisyon olabilir ama bizim şu an için ne iş yaptığımız ve ne durumda olduğumuz bizim tek........

© İleri


Get it on Google Play