We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

LİYAKAT VE EMANET KRİTERİNE NE YAPTIK?

16 1 1
05.07.2022

Ne yapmadık ki!
Önce bütün mesleklerle ilgili eğitim ve öğretim faaliyetlerini sulandırdık.
Hak etmediğimiz okullara gittik.
Hak edilmeyen sınav notları aldık.
Hakkında yeterli bilgi ve tecrübemizin olmadığı işlere heves ettik.
Cehaletimizle yüzleşme konusunda hiç cesur olamadık. Hatta cehaletimize destekçilerimiz hep bol oldu. Bırakın cehaletimizi düzeltmeyi destekçi bularak cehaleti büyütmeyi marifet bildik.
Anne-Babanın evlatlarına yaptığı nasihatlerin metnini de değiştirdik. Her şartta kazanmayı marifet ilan ettik.
Öyle bencilleştik ki burnumuzun dibindeki mazlumu ve hak sahibini göremez olduk.
Hayatta her bir işin sahaya etkisi aynı olmamaktadır. Bazı işler çok az kişiyi ilgilendirir. Bazı işler ise daha büyük kalabalıkları ilgilendirir. Her adımda liyakat konusu ilgili insanların hayatlarını kolaylaştırır ve de güzelleştirir.
Layık olmadığı işlerde ve makamlarda zaman geçiren ve hüküm sahibi olanlar konusu çok hüzünlü bir alandır. Çok dramatik işlerin altındaki sorumlular olarak bedbaht bir hayatın mümessilleridirler.
Çıraklığını yapmadığı işlerin patronu veya yöneticisi olma konusu da ciddi bir handikaptır. İflas olmuş hayatlarla, müflisler ligine transfer olma eyleminin adıdır. Bu ligin oyuncuları gerçek düzlemde hayatlarını kaybetmiş olanlardır. Aynı zamanda gerçek hayatların da gasıplarıdırlar.
Makam ve mevkilere göz dikmiş olanların hali ise çok daha bedbahttır. O makamların ve mevkilerin hükmü altındaki insanlar adına karar vermek, icraat yapmak, harcama yapmak o insanların hak ve hukuklarını idare etmek çok ciddi bir işlemdir.
Normal şartlarda büyük bir cesaret işidir. İnsan neden böyle bir maceraya girer ki?
Hırs mı? Tamah mı? Şuursuzluk mu? Had bilmemezlik mi? Nedir sizce gerçek sebebi?
Aldığınız her karar, verdiğiniz her söz ve hüküm, yaptığınız her harcama, başkalarının adına olacaktır. Her adımın bir hakkı ve hukuku vardır. Dinli, dinsiz, kadın, erkek, çoluk çocuk, yaşlı, genç fark etmeden her kesi........

© İleri


Get it on Google Play