We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KUR'AN AYINDA KUR'AN'DAN BİR MÜSLÜMAN TARİFİ

17 0 30
19.04.2022

Bu başlığın ardından ilk cümlenin ne olması gerektiği konusunda çok düşündüm. İstedim ki farklı ve etkili bir cümle olsun. Zihnim de bana bunu telkin edip durdu ama ne yazmam gerektiğini de söylemedi.
Neticede o fikirden vazgeçmek durumunda kaldım. Zaten başlıkta da ne yazabileceğimin tarifi mevcut. O halde yazıya direkt olarak girmekte fayda olacağına karar verdim.
Bu yazıda 23. Sure olan Müminun suresinden bahsedeceğim. Adı gibi Müminler suresinden. Hatta ilk 5 ayetine dikkat çekeceğim. Sırasıyla aktarmaya başlayayım.

Rahmeti bol, mağfireti sınırsız olan Allah’ın adıyla.

1.’’Müminler gerçekten muratlarına ermişlerdir.’’(Bakara Suresi 5. Ayetinde ‘’İşte rablerinin gösterdiği yolda yürüyenler onlardır. Murada erenler ancak onlardır.’’ diye zikretmiştir yaratanımız.)

2-‘’Onlar namazlarında derin bir saygı içerisindedirler.’’(Yine Bakara Suresi 45. Ayette; ‘’Sabrederek ve Namaz kılarak Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Namaz, Allah’a duyduğu derin saygıdan kalbi ürperenlerden başkasına zor gelir’’ diye açıklanmıştır.)

3- ‘’Boş söz ve lüzumsuz işlerden kaçınırlar.’’ (İsra Suresi 36. Ayeti de okumak gerekir:’’ Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin ardına düşme! Çünkü kulak, göz ve kalp bunların hepsi yaptıklarından sorumludur.’’ Peygamberimizden gelen şu iki rivayet konuyu anlamamızı kolaylaştırıyor: ‘’Kendisini doğrudan ilgilendirmeyen şeyi terk etmesi, kişinin iyi Müslüman oluşunu gösterir.’’Tirmizi, Zühd, 11 ‘’ Allah’a ve ahiret gününe rivayet eden kimse ya faydalı söz söylesin veya sussun.’’ Buhari, Edep 31)

4- ‘’Onlar Zekât vermek için çalışırlar.’’Çünkü zekât insanı ve malını temizleyen, arındıran bir etki ve içeriğe sahiptir. Malı mülkü olanın olmayana karşı belirli bir oran vermekle yükümlüdür. Bu ödemeler hem sosyal........

© İleri


Get it on Google Play