We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KİŞİSEL HİKAYELERİMİZ NE DURUMDA ACABA?

13 1 14
26.07.2022

Her insan bir alem derler ya, gerçekten her birimiz insan nesli içerisinde kimsenin kopyası değiliz. Her birimiz nev-i şahsına münhasır birer yaratığız. Bu durum Allah’ın yeryüzünde en öne çıkan imzalarından birisidir. Benzer yaratılış gerçeklerini saymakla bitiremeyiz ama mesele insan olunca durum farklı. Hep zaman bir adım önde olan canlıyız.

Bu yazıda sizlere bir önerim olacak;

Geçmiş yıllarınızın kaba taslak bir senaryosunu yazsanız, yaşadığınız ilkleri, heyecanları, korkuları, hayal kırıklıklarını, sevinçleri, kayıpları, kazançları, yoksullukları, yoksunlukları, bil umum insana dair olabilecek hatırınızda kalan her şeyi bir yazı haline getirseniz neler çıkardı ortaya acaba?

Kaç sayfalık bir metin çıkardı?

Geçmişle yüzleştiğinizde ne hissederdiniz?

Eyvahlar, keşkeler, şükürler, tebrikler ve dahi bütün kırılma noktaları bugün sizlere neler anlatabilirdi?

Bunu ara sıra yapıyoruz demeyin sakın. Bu dediğim hatıra bazında hikayemsi bir geçmiş değil. Bu tam manasıyla hayatım filim olsa, senaryosu bu olurdu dediğiniz bir metinden bahsediyorum.

Zaten yaşadınız. Hayal ürünü bir şey değil. Her nefesinde emeğiniz olan bir şey.

Bu senaryoya bir yardım edelim bakalım neler çıkacak ortaya?

Başlangıç noktası sizin dünyaya gelmenize aracılık eden Anne-Babanız. Onları siz seçmediniz. Fikriniz bile olamazdı. İyi ve kötü tarafları, dini inançları, kültürel tarzları, bulundukları coğrafya gibi etkenler tamamen sizin dışınızda oluşmuş şeyler. Bu durum ebeveyniniz için de böyleydi. Size ait özel bir durum değil anlayacağınız.

Bebeklik ve ilk çocukluk zamanlarını pek hatırlamayız ama hayatımızın en önemli eğitimini o yaşlarda almaya başlamışız. Buna karakter eğitimi deniyor.Ailenizin nasıl bir hayat anlayışları ve yaşam stilleri varsa, ne tür kültür ve ahlaki değerlere sahipseler, onlardan hissedar olduğunuz........

© İleri


Get it on Google Play