We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZDEN ÇEVRE TEMİZLİĞİ...

7 1 1
14.06.2022

Bu yazıyı utanarak yazdığımı bilmenizi istiyorum. Yazmayı düşündüğümden beri içim sıkılıyor. Kendimi ve değerlerimi sorguluyorum.
Nerelerde eksenimiz kaydı da biz böyle olduk?
Ne ara bu kadar şuursuz bir yaratığa dönüşen bir topluluk türedi?
Bencillik, nobranlık, saygısızlık, yalancılık, menfaatperestlik, sevgisizlik gibi bir insanı insanlıktan çıkaran bu hastalıklar hızla toplumumuzun içerisinde yayılıyor. Bu zümre hızla çoğalıyor. Arsız sarmaşıklar gibi. Ayrık otları gibi.

Aman Allah’ım!
Neler yazıyorum böyle ve de daha neler geçiyor ki içimden? İnanmakta zorlanıyorum ama artık susmayacağım. Vazifem en doğruyu ve de gerekli olanı en yalın bir şekilde söylemek.
Çevre kirliliğinden ve pisliğinden bahsedeceğim bu yazıda. Geçen haftaki yazımda Ruh temizliğinden bahsetmiştim. Okuyanlar hatırlayacaklardır. Ruhu pis ve kirli insan için Esfel-i Safilin (aşağıların en aşağısı) tabirini kullandı rabbimiz.

Bu sefiller, pardon en sefiller gün be gün çoğalmaktalar. Hiçbir iyiliğin ve iyilerin gücü yetmiyor. Beş bin yıllık Türk geleneğine rağmen, bin yıllık İslam ahlak ve medeniyetinin ilahi kaynağıyla yaşanılan sürece rağmen sefalete yelken açan esfeller çığ gibi büyüyorlar.
Neler yapıyor bu habis huylu yaratıklar?

-Öncelikle kendilerine zerre kadar saygıları yok. İnsanlıklarıyla problemleri var. İnsanlık değerlerine, sırtlarını dönmüş akbabalar gibiler. Leş takipçilerine dönmüşler. Hak, adalet, haram, helal gibi değerlere çok uzaklaşmışlar. Bu sebepten her türlü haksızlık ve zulüm beklenir oldu bu zümreden.

-Çevrelerindeki en sevdiklerine (ki bu cümleyi zorlanarak yazıyorum. Çünkü Kendisini sevmeyen başka hiçbir şeyi sevemez) başta yakınları olmak üzere saygıları yoktur. Tek idealleri vardır insan gibi görünüp biyolojik yaşarlar. Menfaatlerine göre davranırlar.
İçinde yaşadıkları dünyayı da sevmezler. Tabiat, zannedersiniz ki onların özel çöplüğüdür. Rabbimizin bize cennetini hatırlatmak için yaratıp emanet ettiği o nadide mekanlarda kaldıkları sürece olmayacak saygısızlığı pervasızca yaparlar. Çöpleriyle yaktıkları ateşle, çıkardıkları gürültüyle olmayan ahlak ve karakterleriyle mekanlara imzalarını atarlar.
Antalya sahilleri başta olmak üzere gezip görmediğim tatil yöreleri çok azdır. Hele de İstanbul boğazındaki yürüyüş........

© İleri


Get it on Google Play