We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KADINLARIN VE SOSYAL HAYATIN DEĞİŞİMİNİN SONUÇLARI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME -2-

7 0 0
01.06.2021

Bir önceki yazımda kadını, insanın kadın tarafını tanıtmaya çalıştım. Onun yapısındaki temel özellikleri ve bu özelliklerin insana katkılarını anlatmaya gayret ettim. Tabi bunlar sadece benim anlayıp kavrayabildiklerimdir. Dahası var mıdır diye sorsak, eminim ki vardır ve hiç de bitmeyecektir. Çünkü konumuz insan.
İnsanlık tarihi boyunca insanın kadın tarafı diğer taraf olan erkekten hep bir adım geride durdu. Bu duruma kim karar verdi tam olarak bilinmez. Aslında doğal olarak oluştuğu da söylenebilir. Kadının sahip olduğu meziyetlere bakarsak onun iç dairede, ayrıntılar üzerinde çalışma yapıp söz sahibi olması daha kolay ve doğal bir durum olduğunu söyleyebilirim.
Erkek önderliğinde oluşturulan aile ve toplum yapısına ataerkil diye bir isim verilmiş. Bu aile yapılanmasında genel olarak evin içinde karar alınırken kim ne kadar etkindir bilinmez ama sosyal hayata çıkıldığında erkek konuşur ve mücadeleyi de erkek yapar. Yani Kral sahnede ve baş roldedir. Kraliçe ise sahne arkasındadır ve kralın suflörlüğünü yapar ya da ona bir şekilde destek verir. Bu destek genellikle moral ve motivasyon şeklinde de olabilir.
Gel zaman git zaman kas gücü yerini makinalara hatta elektronik beyinlere bırakmaya başladığında bizim kralın tahtı sallanmaya başladı. Bu arada kraliçenin rolünde pek de bir eksilme olmadı. Annelik başta olmak üzere birçok özelliğine insanlık hala muhtaçtır. Makine ya da başka yenilikler kraliçenin tahtını bir müddet daha zorlayamaz.
Yüzyıllar boyunca kapalı devre yaşayan insanın kadın tarafı 19.yy. dan sonra yavaş yavaş erkeğin hayat sahasında görünmeye başladı. Sahada ben de varım dedi. Evinin dışında nadiren iş üretebilen kadın birçok alanda iş üretmeye başladı. Erkekle aynı okullara, aynı kurslara ve aynı işlere girmeye başladı.
Artık evde sadece bekleyen değil, kendisi de evde beklenen bir kişi olma rolüne soyundu. Yüzyılların senaryosu sahnede farklı sunumlara dönüşmeye başladı. Hele de 21.yy. a geldiğimiz şu günlerde kadın artık hayatın her yerinde var olmaya başladı. Nesiller boyu kraliçelik yaptığı evdeki tahtını da bir nevi gözden çıkarmış oldu. Annelik duygusundan ve doğal özelliklerinden de uzaklaşmaya başladı. Hatta annelikle anılmaktan hoşlanmadığı izlenimleri yaygın bir hale geldi. Evliliklerde seçilen ve istenen eş olmaktan seçen ve isteyen eş olmaya dönüştü.
Bütün bunlar olurken erkek nasıl karşıladı olup bitenleri? Neticede kadın erkeğin alışık olduğu sahada görünmeye ve oradan hisse........

© İleri


Get it on Google Play