We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İNSANOĞLU NEREYE KOŞUYOR BÖYLE?

2 1 22
26.04.2022

Bir an için biz, biz olmaktan öte insanlığa şöyle bir tepeden bakalım. Olanı biteni sakince anlamaya çalışalım. İlk bakışta öyle bir kaos göreceğiz ki bakanın aklını durduracak cinsten. Ama biz harici bir gözle bakacağımız için bir müddet de olsa aklımızın şaşkınlığa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz.
İçinde yaşadığımız mahallenin görünüşü, aslında o mahallenin ait olduğu şehir hakkında bize ilk bilgileri verir. İlk etapta sabahtan akşama bir koşuşturmayı görürüz. Hızla bir yerlere giden yarı uyuyan insanlardan tutun da aynı yüz hatlarıyla okul çantalarının altında sürünür görünümlü çocuklar ve gençlerin okul yolunu görürüz.

Evin emekçisini ve öğrencisini yolculayan evin direği ise ayrı bir programın takipçisi. Temizle, pişir, ütüle, düzenle, doyur, biraz da sosyalleşme seansları ve gün bitimi. Aslında her gün yaşanan hep aynı senaryo. Dar alanda gelip gitmelerden oluşan bir yaşam sitili.

Çalışmadan olamaz artık. Çünkü tüketmek için kazanmak lazım. Yani çok çalışmanın ana gayesi çok tüketmek oldu. Bunun farkında oluruz olmayız o ayrı mesele. Farkında olsak ta olmasak ta bunun oluşumu böyle. Değiştirmekse çok zor bir iş.

Aslında bu yaşam, bilinçli gerçekleşen bir şey değil. Seçimlerin çoğunu hür irademizle yapamıyoruz. Yapmak zorunda olduklarımız çok daha fazla. Ve her gün daha da fazlalaşıyor.
Ya devlet isimli sosyal ve kurumsal organizasyonların hali nicedir?
Bireysel halimizin çok daha büyük ölçeklisidir. Hatta bireylerin toplamından oluşan bir organizasyon. Onun da yaptıkları yukarıda saydıklarımızın daha da büyük ölçekli halidir. Oralarda oyun biraz daha sert ve acımasız olabiliyor.

Orada işleri kurallardan ziyade sert yaptırımları olan kanunlar ve onların uygulayıcıları yürütüyor. Bireyler artık bu sosyal ağa bağlı olmak........

© İleri


Get it on Google Play