We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İNSAN VE HIRS

8 0 0
28.09.2021

İnsanoğlunun literatüründe sıkça kullandığı bir kelimedir hırs. Bir şeyi her şeye rağmen isteme duygusu şeklinde de anlatılıyor.

Bir şeyi isteme duygusu normal insanların hepsinde olan bir meleke. Bunda bir problem zaten yok. Yazıya konu olan boyuttaki hırs ise, disiplinsiz ve ahlaksız yöntemler dahi olsa istediğini elde etme halidir. Ne pahasına olursa olsun derler ya. Bunun adı tehlikedir hatta felakettir.
En meşhurlarını bir sayalım;

-Para hırsı,
-Makam hırsı,
-Mal hırsı,
-İlim hırsı,
-Üstünlük hırsı,
-Şöhret hırsı…….

Böylece uzar gider. Ama en sık rastladığımız örnekleri bunlar. Çünkü bunların hazları, insanın terbiyesiz nefsine verdiği haz salgısı çok fazla ve lezzetli. Aynı zamanda hepsi insanın dış dünyasına etki eden işler.

Para icat edildiğinden bugüne dek insanın bir kısmının en çoğuna sahip olma tutkusu çok bilindik bir durumdur. İnsan için dini temelli ya da kendi yazdığı kanun olan toplumsal normlarda alnının teri ile kazanımlar normal ve saygın karşılanmış. Bu kriterlerin dışındaki meşru olmayan, normal olmayan her kazanma isteğine hırs, sahibine de muhteris denmiş.
Doymayan insan. Kanaatsiz insan. Nefsinin ve hazlarının kölesi olmuş insan. Hırslı insanların cimrilikleri de meşhurdur. Çünkü her şeyi sonuna kadar hakkettiğini, çalıştığını söyler. Başkalarını tembel ilan eder ve herhangi bir yardım konusu mevzu olsa bu gerekçelerle olumsuz yaklaşır. Hatta sert tepkiler de verebilir.

Hırslı insanların dinimizin mali ibadetlerine yaklaşımı zaten olumsuzdur. Her kazanımın tek sahibi vardır, o da kendisidir. Böyle inanır. Bunlar için sevgisiz ve yalnız bir hayat kaçınılmazdır. Malları de kendilerinden sonra talan denilen bir şekilde mirasçılarına........

© İleri


Get it on Google Play