We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İNANDIM DEDİĞİMİZ ALLAH'I TANIYORMUYUZ?

5 0 1
27.07.2021

Değerli okurlar, İmanımızın ve dindarlığımızın en temel sorunlarından birisi olan Allah’a imandan bahsetmek istiyorum. Bizim gibi mirasyedi Müslümanların dindarlıklarındaki en temel yoksunluk veya farkındalıksızlık bölgesi dil ile çok kolay söylediklerimizin arka planlarının çok boş olduğu gerçeğidir. Şimdi konumuza girelim ve yazı bittiğinde neler yazmışım ve sizler neler anlamışsınız.? Sonunda bir muhasebesini de yapmayı unutmayalım.

Allah’ı nereden tanıyoruz sorusundan kasıt O’nu hangi kaynaktan tanıdığımız ile ilgilidir. İnandım dediğimiz ve rızasını kazanmaya çalıştığımız, gerektiğinde kendisinin gazabından ve yarattığı cehenneminden çekindiğimiz ve aynı zamanda da rahmetini ümit ettiğimiz Allah’ı tanıdığımız kaynak, genellikle tevatür yoluyla yani dilden dile dolaşarak bize gelen bilgilerdir. Peki bu dilden dile belki de bir nebze namaz hocası kitaplarından tanıdığımız Allah, gerçekten de orada tanıdığımız gibi midir?

Bir insanı en iyi yine kendisinden ya da otobiyografisinden tanırız, değil mi? Bu durumda Allah’ı en iyi tanıyacağımız kaynak da Kur’an oluyor.

Bizi yaratanı yine kendi kelamından daha kapsamlı ve aynı zamanda da doğru tanıyabiliriz. Allah, çoğu insanın düşündüğü gibi yeryüzünü yaratıp sonra da kullarını istedikleri gibi yaşama konusunda başıboş bırakan bir Allah değil, âlemleri yarattıktan ve oraya bir düzen ve nizam koyduktan sonra bu düzenin devamı için bizzat yine hayatın içine müdahale eden faal, aktif bir Allah’tır. Yamuk bir Allah tasavvuru ile ya da Yahudi inanışından kalıntı iman parçacıkları ile Allah’ın yerleri ve gökleri yarattıktan sonra yaşayışa müdahale etmeyen, yerlerin üzerindeki bitkileri bitirip yağmuru yağdıran ve fakat insanların hayat düzenine müdahil olmayan........

© İleri


Get it on Google Play