We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GÜNAH, TÖVBE VE İNSAN

3 0 21
05.04.2022

Günah; dini bir kavramdır. Yaratıcımızın bizlerden yapmamızı istemediği ve yasakladığı söz ve davranışların genel adıdır. Rabbimizin bizlere merhametle davrandığının en güzel belgelerinden biriside günahların sebep ve sonuçlarınıinsanın anlayacağı şekilde bildirmiş olmasıdır.

Günahın varlık sebebinin iyi ve faydalı olana dikkat çekmek olduğunu da söyleyebiliriz. İnsan fıtratı böyle bir çalışma sistemine sahiptir. Zıddı olan her şey insan davranışlarının seçeneklerindendir. Bu zıtlık hali insan için cazibesini her zaman korur.

İsmi günah olan her türlü söz, iş ve davranış başta bu filin sahibine ve de ardından topluma huzursuzluk ve zarar verir. Zaten haram olmasının sebeplerinden birisi de budur.
Huzur denilen şeyi anlamadan, onun tadına varmadan haramın eziyetini anlayamayız. Eziyet olduğuna karar veremeyiz.

Huzur, bize mutlu bir zaman geçirmemizi sağlar. Huzur ortamında her zaman ‘’iyi ki insanım’’ diyesi gelir insanın. Yani insana iç rahatlığı ve güven verir.
İşte böyle bir nimetin katili ya da zehridir günahlar. Huzur gibi daha nice güzellikleri yok etme gücüne sahiptir. Bunu da notlarımıza ekleyelim.

İnsan işte, hata yapmadan duramaz. Günahsızlık ona ait bir özellik değildir. Yaratanın yaratma şekli böyledir. Rabbimiz böyle bir riskli durumun telafisini de aynı hücrelerin içerisine yerleştirmiştir. Onun adı da Tövbedir. Yani pişmanlıktır. Kendisini yargılayıp durumun........

© İleri


Get it on Google Play