We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GENÇLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN UNSURLAR

6 1 0
29.06.2021

Yazının başlığının gereği olan konuya hemen girmek istiyorum. Hangi yakın ve uzak tehlikeler gençliğimizi tehdit ediyor?
Bu soruya maddeler halinde cevap vermeye çalışayım. Yegâne cevapları yazdığımı iddia etmeyeceğim ama bazı problemlere ışık tuttuğumu, ya da dikkat çektiğimi söyleyebilirim.
Şöyle ki:
1- Özenti: Moda olan, Dinden ve yerel kültürden beslenmeyen her türlü mesleki ve sosyal akımlardan etkilenme durumu. Futbolcu, Sanatçı, Müzisyen, Artist gibi çokça reklamı yapılan popüler kişiliklere özenilmesi durumu.
2- Din ve Ahlak Eğitiminin Yetersizliği: Bu şekilde fıtrata uygun hayat nizamından hızla uzaklaşmış oluyoruz.
3- Zararlı Alışkanlıklar: İnsanlar zararlı ya da faydalı alışkanlıkları genç yaşta edinir. İçki, Kumar, Uyuşturucu, Sigara, Zina gibi kötü alışkanlıklar gençliğin gününü ve geleceğini karartmaktadır.
4- Şeytan, Nefis, Heva ve Hevese Uyma: ‘’Kendi nefsinin arzusunu kendisine ilah edineni gördün mü? Ona sen mi vekil olacaksın?’’ (Furkan, 25/43) Bu dörtlü his ve uygulamalar insanı ahlaktan ve Allah’tan hızla uzaklaştırır. Şu an gençliğin gündemini bu dörtlü ruhsal virüs işkal etmiş durumdadır.
Gençlerimizi kendi heva ve arzularına göre değil peygamberimizin ahlak ve sünnetiyle yetiştirmeliyiz ki sonsuzluk yurdunda sınırsız ödüle rahatça kavuşabilsin. Onu model şahsiyet almaları sağlanmalıdır.
5- Zararlı Görsel ve Yazılı Medya: Gençleri şiddete, mafyaya, fuhşa, ahlaksızlığa, inançsızlığa kişiliksizliğe içkiye yönlendiren medya türü de en büyük tehlikelerden biridir.
Her türlü ahlaksızlığı normal gibi yayınlayan medya, gençleri günaha ve sapkınlığa itmektedir.
6- Kitap Okuma Alışkanlığının Yetersizliği: Kitaplar sayesinde bilgiler tecrübeler sonraki........

© İleri


Get it on Google Play