We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DÜNYEVİLEŞMENİN PANZEHİRİ İNFAK

9 0 0
12.04.2022

Dünyevileşmenin en basit tanımı dünyaya ve dünya nimetlerine aşırı düşkünlük hali olarak açıklanabilir. Bu düşkünlük psikolojisi insana sınırsız ve ilkesiz davranışları empoze eder.
Bu duyguya kapılmış insanın ne gözü doyar ne de gönlü. Hep daha fazlası için elinden geleni yapma iç güdüsü onu hiç rahat bırakmaz. Dünyalık olanları çoğaltmak onun yegâne yaşama sebebi olur. Çoğaldıkça çoğaltmak ister.

Tıpkı Sevgili Peygamberimizin ashabına dediği gibi; ‘’Şu insanoğluna hıra dağı kadar mal versen, o bir hıra dağı kadar daha ister. Onun gözünü sadece toprak doyurur.’’ Bu tanım insanlık tarihinde hep geçerli olmuş ve de olmaya devam edecektir.
İnsanoğlu sanayi devrimiyle birlikte yani son iki yüz elli yılda dünyevileşmenin katsayısını rekor düzeye çıkarttı. Hedef olarak da bütün dünya üzerinden bu hırsını tatmine başladı.
Aslında mikro düzeyde bizden bahsediyorum. Her birimizde daha çok harcamak için daha fazla kazanç elde etme duygusu çoğunlukla kontrolden çıktı. Tüketime çılgın denilebilecek bir şekilde devam ediyoruz.

Elektronik aletlerin çeşitliliğinin artması ve hayatın her alanına girmesi neticesinde bu alana ait sabit giderlerimiz oluştu. Bu alanın lüksüne kapılanlarımız ise model ve şekil peşinde koşma hastalığına yakalanmış bağımlılara dönüştü.
Artık........

© İleri


Get it on Google Play