We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DÜĞÜNLERİMİZ, İNANCIMIZ VE KÜLTÜRÜMÜZ

6 0 0
24.05.2022

Malumunuz korona tedbirleri sosyal faaliyetlerimizin birçoğunu doğal olarak engellemişti. Dini, kültürel ve sosyal etkinlikler toplu olarak iki yıla aşkındır yapılamaz durumdaydı. Yapılabilenlerin de katılımın azlığı ve psikolojinin rahat olamayışından dolayı arzu edilen zevki ve mutluluğu üretemiyordu.

Baharla birlikte kısıtlamaların çoğu kaldırıldı, bir kısmı da esnetildi. Ve insanoğlu alışkanlıklarını yine gündeme koydu.
Bunlardan bir tanesi de aile kurumunun ilanı olan düğünlerdir. Tabi ki bizim halkımızın düğünlerinden bahsedeceğiz. Her ne kadar bütün insanlığın ortak uygulamalarından birisi olsa da biz, bizi en yakından ilgilendirene bakacağız.

Acaba bizim düğünlerimizde neler olmaktadır?
Bizim inanç ve kültür kodlarımızda ‘’Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle’’ diye başlayan bir süreçten bahsedeceğiz.

Ardından diğer adet ve teamüllerin uygulama süreci başlar ve düğün denilen son istasyona doğru gelir. İşte ilk resmi adımdan düğünün bitimine kadar yaşananları değerlendirmeye çalışacağım.
Amaç aile kurumuyla, iki kişinin hayatı beraber yürümelerini resmileştirip onlara olumlu bir katkı sunmak olmalıdır. Kime sorsak asıl amacın bu olduğunu söyler.
Ama gelin görün ki bu amaca sadık kalarak sonuca varan o kadar az insan gurubu var ki her defasında şaşırmaktan geri duramıyoruz.

İki kişiden fazlası evleniyor her defasında. Bir sürü duygu ve isteklerin çatışma parkuru gibi bütün merasimlerimiz. En büyük yarışma alanı ise düğün günü.
Olması gereken, yeni kurulan yuva için başta Anne-Babalar olmak üzere tüm aile bireylerinin en yakınlarının ellerinden gelen en güzel şeyleri onlara sunmak olmalıdır. En derin sevgi ve mutluluğu onlara sergilemek ve kurulan yuvanın temellerine bütün insani güzellikleri atmak olmalıdır.
Maddi ve manevi olan bütün değerlerin........

© İleri


Get it on Google Play