We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DERTLER DERYA OLMUŞ, BİZ DE BİR SANDAL…

8 1 1
30.05.2022

Böyle bir arabesk türünde bir şarkı dinledik yıllardır, hala da dinliyoruz. Birkaç nesil de dinleyecek galiba.
Toplumun ilgisini çeken kültürel uğraşıların insan fıtratıyla, sosyal etkinlik ve durumlarla, ekonomik şartlarla, yani insanı ilgilendiren her bir işle ilgisi var.
Müzik ise bütün dünyada etkin olan sosyal ve psikolojik bir enstrümandır. Hatta sınır tanımayan bir akışkanlığa ve de etkiye sahiptir. Toplumlara istediği dilde sirayet eder.
Çünkü müziğin uluslar üstü, hatta diller üstü özelliği ritim ve nota denilen ses alfabesidir. Bu iki özellik insan içinde var olan bir merkezi harekete geçirmektedir.
Amerika kıtasındaki ezilmiş sosyal gurupların içerisindeki en etkin ve kalabalık gurup olan Afro-Amerikalıların ürettiği Son 70 yılın müziklerine baktığımızda kendi sosyal problemlerinin zorluklarını ve zalime isyanlarını ifade ettiklerini görüyoruz. Son ürettikleri tarz ise REP denilen ritimden çok sert ifadelerle kişisel ve sosyal isyanla itirazı dile getirme tarzıdır.
Bu tarz bütün dünyada kendisine alan buldu. Her dilde bilhassa yeni neslin gönlünde ve dilinde kendisine yer buldu.
Türk toplumunun da benzer oluşumlarla kendisini ifade ettiğini görüyoruz. Dönemsel olarak da hâkim olan tarzın her eve ve dile bir şekilde girdiğine şahit oluyoruz.
Ağırlıklı olarak kişisel ve sosyal problemlerin ağırlığı, gelir dağılımının eşitsizliği, duygusal çöküntülerin tavan yapması gibi mutsuz zamanlarımızın ninnisi olmuş arabesk.
Dini hayatın sakinleştirici unsurlarına da mesafeli olunduğunda bu tarz uygulamalar daha görünür ve hissedilir olmaktadır.
Müziğin sözü ve bestesi bize yalnız olmadığımızı hissettiriyor sanırım. Bir psikoloğun makalesinde benzer bir değerlendirmesini okumuştum uzun zaman önce.
Evet, bütün bu kısa izahat ve........

© İleri


Get it on Google Play