We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BİR TEFEKKÜR KONUSU DAHA…

4 1 13
09.08.2022

Bir an için sessiz bir ortam bulup hayatımıza bir göz atabilsek kıymetli okurlar, ne ilginç hallerimizle yüzleşme imkânı bulabiliriz bir bilseniz!

Mesela ‘’ben’’ şahıs zamiriyle başladığımız konuşmalarımızda ve kendimizi anlattığımız birçok konuda aslında farkında olmadan kendimize haksız yere arslan payı çıkardığımızı anlamalıyız. Aslında ben yaptım dediğimiz birçok şeyin mucidi değil sadece uygulayıcısı olduğumuzu görürdük.

Hayatımızın çok az alanının belirleyicisi olduğumuz gerçeğiyle yüzleşirdik. Sadece bir ömürde sayamayacağımız çoklukta bir eylemler kümesinin içerisinde sayılabilir düzeyde bile isteye yaptığımız işler ve sözler bulunuyor.

Mesela:

-İş yerimizin kurallarını biz koymuyoruz.

-Sosyal hayattaki düzenin kurallarını da biz belirlemiyoruz.

-Dini kuralların da hüküm koyucusu değiliz.

-Kültürel teamüllerin uygulayıcısı ve sonraki nesillere gönüllü aktarıcıyız.

-Aile hayatımızda eşimiz ve çocuklarımızla beraber bir anlayış çerçevesinde yaşıyoruz.

Geriye bir şey kaldı mı bilmiyorum ama çok da bir şeyin kaldığına inanmıyorum. Büyük oranda sadece bir uygulayıcıyız. Tıpkı herhangi bir aracın şoförü gibi.

Nedir bunun esprisi diye sorduğumuzda karşımıza çıkan en gerçekçi cümleler şunlar oluyor;

-İnsan bütün hayatı boyunca her neyi yapıyorsa en güzel, en hakkaniyetli, en temiz, en adil ve gereği nasılsa o şekilde yapma konusunda irade ve güç sahibidir.

-Sorumlu olduğu alan da budur. Bir de gelişimci ve üretken yönünü kullanıyor olması kaliteli insan olmasının bir gereğidir.

-Aklını kullanarak farkındalıklı bir yaşamın aktörü olma zorunluluğu da yaratıcımızın en önemli beklentilerinden birisidir insandan.

Biz bazen dini kaf dağlarında arıyoruz. Sırf, ‘’Ben’’ merkezimizin içindeki bizi tanımadığımızdan kaynaklı bir uzak hedefin peşindeyiz.

Eğer her birimiz özümüzün tahlilini yapıp zamanımızın bir kısmını hata ve eksiklik listelerimizdeki konuları tamir etme amaçlı değerlendirebilsek, bir de bu muhasebe çalışmamızı güncelleyebilsek, kendi olgunlaşma sürecimiz için en değerli çabayı göstermiş oluruz.

Kaliteli ibadet arayanlar bu cümle üzerinde dursunlar derim. İnsanın hayattaki en önemli misyonu budur. Tekâmül yolculuğu........

© İleri


Get it on Google Play