We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Alkışlarla ölüyoruz!

20 26 5
03.06.202003-06-2020 00:29

Dün sosyal medyada bir video dolaşıma girdi. Karantina süresince kapalı olan AVM’lerden biri 1 Haziran’la birlikte başlayan ‘normalleşme’ kapsamında yeniden açılıyor. AVM yöneticileri sabah saatlerinde açılan kapıların eşiğinde, mesaiye başlamak üzere içeri giren mağaza çalışanlarını Queen’in We Will Rock You şarkısı eşliğinde alkışlarla karşılıyorlar. Bu neşeyi kapıdan giren işçilerde göremiyoruz elbette; onların gözlerinde ülkece zorlandığımız ‘normalleşme’ sürecinin fitilini ateşlemek üzere olduğu ikinci salgın dalgasından duyulan endişe okunuyordu, haklı olarak.

***

Covid-19 virüsünün dünyaya yayılmaya başlaması ve hızla bir pandemiye dönüşmesiyle birlikte, sağlık uzmanları alınması gereken önlemleri basitçe ortaya koydu: Genel karantina, yaygın test, maske ve dezenfektan temini. Bu, fiziksel mesafelenmeyi korumak adına zorunlu mesleklerde olmayan milyonlarca emekçinin evde kalmasını gerektiren bir önlemdi. Ancak, bunun bir bedeli de vardı elbette: Kapitalizmin çarkları nasıl dönecekti?

İşine gidemeyen, çalışamayan, dolayısıyla gelirinden yoksun kalacak insanların bu duruma 2-3 ay boyunca dayanamayacağını düşünüyordu herkes. Bunda haklılık payı da var tabi. Ama, gözden kaçan bir şey de var: İşe gidilmemesine, çalışılmamasına dayanamayacak olan, aslında kapitalizmin ta kendisiydi. Kârı sermaye sınıfının cebine akıtan çarkların durmasına esas dayanamayan, değil 2-3 ay, bir hafta bile tahammül edemeyen kapitalizmdi.

Kararları patronların ve onların temsilcisi olan siyasetçilerin aldığı bir dünyada, haliyle, sağlık uzmanlarının salık verdiği önlemlerin kesin olarak uygulanmasına imkan yoktu.

Türkiye’de ise, hiç yoktu!

Türkiye sermaye sınıfı Covid-19 salgınını gerçek bir sınıf bilinci ve dayanışması ile........

© İleri Haber