We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanya seçimlerinde 'kira deliliğini durdurma‘ gündemi

6 8 0
23.09.202123-09-2021 00:47

Dünyadaki emlak fiyatları artış trendini birincilikle ilerilere taşıyan Türkiye kentlerinin, kira artışlarında da ilk sıraları paylaşmasının kaçınılmaz olduğunu söylemiştim. Emekçilerle, kent yoksullarının bu başarının maliyetini her ay daha da yoksullaşarak, daha kötü koşullarda ek işler yaparak, kadınları-yaşlıları-çocukları (sudan) ucuz işler piyasasına sürerek ödemeye çalıştığını anlatmaya gerek yok. Bunlara rejim sahiplerini beslemek için elektrik, doğalgaz faturalarıyla karşımıza çıkan gündelik soygunları da eklersek, günümüz orta çağında emekçilerin kentte yaşamak için hane başına ödediği vergilerin dayanılmaz boyutlara ulaştığı daha iyi anlaşılır.

TÜRKİYE'DE MİLLİ MUHALEFETİN SUSKUNLUĞU

Öğrenci hareketinin bu eğitim-öğretim yılındaki ilk önemli eylemi, geçen hafta gençlerin Taksim İstiklal'deki kira protestosuydu. Konu birkaç haftadır sosyal medyada da gündemin ön sıraları yer alıyor. Buna karşın birkaç sosyalist çevreden gelen sınırlandırma çağrısı dışında, politik bir çıkış görülmüyor. Millet İttifakı partilerinin bu konuda net bir açıklama yapmaktan, çözüm önermekten kaçınması şaşırtıcı değil. Halkın sorunlarını dinlemek adına yaptıkları en belirgin şey, esnaf ziyaretleri olan düzen muhalefeti böyle yaparak, mülk sahibi partileri olduklarını ikrar etmiş oluyor da "CHP'nin solunda olduğunu iddia edenlerin bu konuda sesi ne kadar çıkıyor" diye sormak da gerekiyor.

Öğrenci eylemleri bu hafta parklarda geceleme eylemlerine dönüşürken, yurt eksikliği ve oda fiyatlarının yüksekliği yüksek kira artışları tartışmasının önüne geçti. Tartışmanın ekseni iki günde böyle dar bir alana kayarken, yüksek kiraların kent emekçileri ve yoksul halk açısından katlanılmaz boyutları aştığı gerçeği orta yerde durmaktadır. Dolayısıyla, sosyalistlere düşen, bu kesimleri öğrenci eylemlerinin lojistik destekçisi olmaya değil, kendi barınma sorunu için ses çıkarmaya, eyleme geçmeye davet eden, bu yönde öncü adımlar atan bir hat geliştirmektir.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan geniş emekçi ve yoksullaştırılmış kesimlerin canını bu denli yakan bir konuda, sosyalistler ne yapmalı ve nasıl bir perspektifle hareket etmeli noktasında, Almanya'daki kiracı hareketlerinin yükselttikleri talepler ve seçimlere doğru sol partilerin söyleyip, vaad ettiklerinin yol gösterici olacağını düşünüyorum.

KİRA İNİSİYATİFLERİNİN MÜCADELESİ VE REFERANDUM

Doğu'daki daralan bazı kentler dışarıda bırakılırsa, kentsel bölgelerdeki fahiş kira artışları, bu ay sonunda yapılacak, Almanya seçimlerinin de başlıca temalarından biri. Konu üç-dört yıldır Berlin merkezli biçimde Almanya gündeminin üst sıralarında yer alıyor. "Kira Deliliğini Durdur" diyen kiracı........

© İleri Haber


Get it on Google Play