We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünyada her üç kadından biri şiddete maruz bırakılıyor

1 0 0
15.03.2021

DSÖ verilerine göre, dünyadaki kadınların üçte biri yani 736 milyon kadın fiziksel veya cinsel şiddete ve 15-24 yaş arası genç kadınların dörtte biri ilişkilerinde partnerlerinin şiddetine maruz bırakılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin ortak açıklamasında, kadına şiddette korkutucu detaylara yer verildi.

Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ortaklarının yayınladığı yeni bir çalışmaya göre, son 10 yılda kadına yönelik şiddet her ülke ve her kültürde görülen bir hastalık halini aldı.

Çalışmaya göre, kadına yönelik şiddet yıkıcı bir biçimde yaygın ve çok endişe verici şekilde çok erken yaşta başlıyor.

Dünyadaki kadınların üçte biri yani 736 milyon kadın fiziksel veya cinsel şiddete uğruyor.

Dr. Tedros: Kadına yönelik şiddeti aşı ile durdurmak mümkün değil

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kadına yönelik şiddet, COVID-19 pandemisiyle durumları kötüleşen milyonlarca kadın ve ailelerine zarar veriyor. Ama COVID-19’un aksine kadına şiddeti aşı ile durdurmak mümkün değil” diye konuştu.

Açıklamada, kadınların şiddete erken yaşta maruz bırakılmaya başlandığı, 15-24 yaş arası genç kadınların dörtte birinin ilişkilerinde partnerlerinin şiddetine maruz kaldığı kaydedildi.

UN Women’ın Başkanı Phumzile Mlambo-Ngcuka da, “Erkekler tarafından kadınlara uygulanan bu yaygın şiddetin değişmeden devam ediyor olması çok endişe verici ancak bir de genç annelerin de aralarında olduğu 15-24 yaş arası genç kadınlara uygulanması daha da kötü” diye konuştu.

Küresel olarak 641 milyon kadın yakın partnerleri tarafından uygulanan şiddete maruz bırakılıyor, kadınların yüzde 6’sı ise eşleri veya partnerleri olmayan biri tarafından cinsel tacize........

© Hürses


Get it on Google Play