We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çevrimiçi sansüre 'dur' demek…

1 3 0
13.07.2022

Günümüz Türkiye'sinde ana akım medyanın adeta bir “orkestra” edasıyla hareket ettiğini gözlemliyoruz. Siyasal iktidarın söylemlerine aykırı bir yayın politikası benimse(ye)meyen medya aktörlerinin anti-demokratik duruşunun ve tek sesli olmasının temel sebebi ise medyanın sermaye yapısı ile doğrudan ilgili. Böylesi bir atmosferde çevrimiçi haber platformları ve sosyal medya siteleri iktidar söylemine alternatif bilgiye ulaşmada önemli bir role sahip, ancak ülkemizde son yıllarda dijital mecraların da sansüre yoğun bir şekilde maruz kaldığı biliniyor. Çevrimiçi sansür yalnızca ifade özgürlüğüne darbe vurmakla kalmıyor, vatandaşların alternatif haber kaynaklarına erişmesine ve bilgi edinme hakkına da sekte vuruyor ve bu durum maalesef siyasi yaşamın çoğulcu niteliğine ve demokratik normlara da zarar veriyor.

Geçtiğimiz günlerde, lisans başvurusu yapmadıkları gerekçesiyle Deutsche Welle (DW) Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerinin erişimlerine Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun talebi üzerine mahkeme kararıyla kısıtlama getirildi. Bu durumun temel gerekçesine bakarak, çevrimiçi sansür olmadığı söylenebilir, ancak lisans başvurusu sorunu olmayan ve muhalif kimliği nedeni ile sansüre maruz bırakılan başka sitelerin varlığı ülkemizde çevrimiçi sansürün ağırlığını gözler önüne seriyor.
Çevrimiçi sansür konusu, özellikle son yıllarda demokrasi ve özgürlük tartışmaları bağlamında oldukça önemli konulardan biri haline gelmiştir. İfade özgürlüğü temel insan haklarından biridir ve bireylerin özgürlüklerine getirilen kısıtlamaların insan doğasının temel özellikleriyle bağdaşmadığı söylenebilir. Bu bağlamda, çevrimiçi özgürlüklerin korunması insan........

© Hür Haber


Get it on Google Play