Sevilmediğimi düşünmeye başladım

"Merhaba Yeşim Hanım, benim 8 yıllık evliliğim var ve eşim çoğu kavgada çözüm olarak ayrılmak istiyor. Bu beni çok yoruyor açıkçası eşimi seviyorum ama artık sevilmediğimi düşünmeye başladım. Şu an hala beraber yaşıyoruz. Sizce ne yapmalıyım ya da yapmalıyız?"


Yeşim Tijen’in cevabı:

"Böyle dümdüz bir beynim olacağına hiç olmamasını tercih ederdim."

Sabahattin Ali


Merhaba sevgili okurlar, değerli şair bu sözü kendisi için söylemiş olamaz. O kadar güzel kitaplar, şiirler yazan bir adamın beyni dümdüz olamaz. Hassas bir kalp ve sorgulayan beyniyle bunca eser bırakmışken bu imkansız. Bu söz kendini hiç yormayan, düşünmeyen, empati yapmayan, hassas bir yüreğe sahip olmayan birileri için söylenmiş olmalı. Bazı insanların tabiatında düşünceli olmak yoktur ama bir çok şey gibi ince düşünmenin öğrenilebilir olduğuna inanıyorum. Böylesi dümdüz insanlar ne sevgili olarak mutlu edebilirler ne eş olarak mutlu edebilirler. Siz önceleri hayatın ve kendinizin acemisi olduğunuz için o kütüğe sevgi duyarsınız sonra o kütüğe değişecek umuduyla baka baka solmaya başlarsınız sonra umudunuz solmaya başlar. İşte sizin değişiminiz o solmaya başladığınız anda gerçekleşir. Ya bu şekilde devam eder soluk benizle yaşarsınız ya da kendinizi değiştirirsiniz yani değişimi iki taraf için de söylüyorum. Sizin kendinizdeki değişiminizle başlayacaktır size kavga edin demiyorum kavgayla erkek yola gelmez ama tavır değişimi işte bu işe yarar. Yani kütüğü bile yosun bağlar, bir evrim geçirebilir böylesi kafalar değişmez diyemem değişir tabi. Değişim ancak sizin tavrınızın değişmesiyle mümkün olacaktır. Yaşadığınız durum onun evliliğin sorumluluğunu yeterince taşıyamadığının bu sorumluluğun ona ağır geldiğinin bir göstergesi. Ağır gelmiş olmalı ki size boşanalım diye kaçamak sözler söylüyor. İçindeki anlık kızgınlıklarında bunu dışa vuruyor o zaman ona hadi boşanalım diyecek cesareti bulmalısınız. Bu sözleri duymaktan yoruldum demişsiniz. Muhakkak yorulmuşsunuzudur sürekli kaybetme korkusu yaşamak, istenmediğini hissetmek hoş duygular değil yavrum. Bunca boşanalım demesine karşın hala eşinizi seviyorsunuz. O zaman artık ona kendi değerinizi fark ettirmek zorundasınız. Sizi bu kadar hırpalayamamalı, kaybetme korkusunu bir de o tatmalı. Size bir daha boşanalım dediğinde tamam ben de boşanmak istiyorum demek zorundasınız. Korkmayın, gerçekten boşanın demiyorum zaten eşinizin bu boşanmak sözünü sizi susturmak, korkutmak yada sorunlardan bir kaçış olarak kullandığını düşünüyorum. Zannetmiyorum ki boşanmak istesin öyle bir niyeti olsa bunu işleme sokardı. O sadece bu sözü sizin ona olan duygularınızı çok iyi bildiğinden bazen silah olarak kullanıyordur tamamen bilinçsizlikten, kendini bir şey zannetmesinden. Kimse bulunmaz hint kumaşı değildir. Öyleyse yeter ben de boşanmak istiyorum diyebildiğinizde artık bu sözün ağırlığını o da hissedecektir. Hiç kavga etmeden ciddi ciddi anlaşmalı olarak bir an önce boşanalım diyerek sözü ortaya koyun ve yanından uzaklaşın, onu bu sözle baş başa bırakın. Korkuyu, endişeyi, şaşkınlığı kaybetme endişesini biraz da o yaşasın bakalım nasılmış?


"Çiçek açsın mı gönlünüz? O zaman tebessüm ediniz zarifçe tüm anlamsız boş hüzünlerinize."

Sabahattin Ali


Bunlar olabiliyor yavrum evliliklerde. Yaşadıklarınızdan korkmak yerine güçlü durun. Kendinize, hayata, geleceğinize gülümseyin. İnsan hayatın içinde böyle böyle yaşadıklarıyla farkında olmadan değişerek asıl kendi kimliğine ulaşır. O ulaşma sancıyla değil umutla olsun olur mu? Bazı şeyler olacaksa onu engelleyemezsiniz. Çabalar bir yere kadardır. Çabanın fayda vermediği yerde kader devreye girecektir. İnsanın gücü her şeyi değiştirmeye yetmez. Yazdıklarımda boşanın demiyorum ama bu boşanmak sözününde ciddi olduğunuzu ona hissettirmenizi istiyorum ki aklı başına gelsin güzel kızım. Düzelirse ne ala düzelmiyorsa dünyanın sonu değil yavrum. Her şeyin en güzel şekilde gelişmesi dileğiyle.


Sevgiler sevgili okurlarıma...


Çözemediğiniz sorunlarınızı yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun.


İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.comQOSHE - Sevilmediğimi düşünmeye başladım - Yeşim Tijen
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sevilmediğimi düşünmeye başladım

20 6
17.05.2023

Sevilmediğimi düşünmeye başladım

"Merhaba Yeşim Hanım, benim 8 yıllık evliliğim var ve eşim çoğu kavgada çözüm olarak ayrılmak istiyor. Bu beni çok yoruyor açıkçası eşimi seviyorum ama artık sevilmediğimi düşünmeye başladım. Şu an hala beraber yaşıyoruz. Sizce ne yapmalıyım ya da yapmalıyız?"


Yeşim Tijen’in cevabı:

"Böyle dümdüz bir beynim olacağına hiç olmamasını tercih ederdim."

Sabahattin Ali


Merhaba sevgili okurlar, değerli şair bu sözü kendisi için söylemiş olamaz. O kadar güzel kitaplar, şiirler yazan bir adamın beyni dümdüz olamaz. Hassas bir kalp ve sorgulayan beyniyle bunca eser bırakmışken bu imkansız. Bu söz kendini hiç yormayan, düşünmeyen, empati yapmayan, hassas bir yüreğe sahip olmayan birileri için söylenmiş olmalı. Bazı insanların tabiatında düşünceli olmak yoktur ama bir çok şey gibi ince düşünmenin öğrenilebilir olduğuna inanıyorum. Böylesi dümdüz insanlar ne sevgili olarak mutlu edebilirler ne eş olarak mutlu edebilirler. Siz önceleri hayatın ve kendinizin acemisi olduğunuz için o kütüğe sevgi duyarsınız sonra o kütüğe değişecek umuduyla baka baka solmaya başlarsınız sonra umudunuz solmaya başlar. İşte sizin değişiminiz o solmaya başladığınız anda gerçekleşir. Ya bu şekilde devam eder soluk benizle yaşarsınız ya da kendinizi değiştirirsiniz yani değişimi iki taraf için de söylüyorum. Sizin kendinizdeki değişiminizle........

© HTHayat


Get it on Google Play