We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İstediğim gibi bir hayat yaşamak istiyorum

17 1 9
01.07.2022

İstediğim gibi bir hayat yaşamak istiyorum

Bu yazının sorusu kişinin özel hayatının deşifre edilmemesi için paylaşılmayacaktır. Okurun sorusu ise okumayı istemediği bir üniversite bölümünde okuyor olması, dini açıdan baskı görmesi, ailesinden destek alamaması sebebiyle yaşadığı ruhsal çöküntüyü nasıl atlatacağına ilişkin… Kendi istediği gibi bir hayatının olması için yapabileceklerinin neler olduğunu Yeşim Tijen’e soruyor.


Yeşim Tijen’in cevabı:

Merhaba sevgili okurlarım. Küçükken hepiniz kim bilir kaç kez saklambaç oynamışsınızdır… Hani ebeden saklanılan, sobe yaptı mı “sobe” diye bağırılan, saklanan arkadaşlarının “elma dersem çık, armut dersem çıkma” diye tüyo verdikleri meshur saklambaç oyununu hala oynayan bir okurumuz var. Ona kendinden çıkması için yazdıklarımla “elma”, “armut” diyerek saklandığı kendinden çıkarmaya çalışacağım çünkü saklambaç çocukken oynanır. Büyüyünce cesaretli olmak gerekir; cesaret de bazı insanda vardır, bazı insanda derinlerdedir, tamamen yetiştirilmeyle alakalı… Kişiye düşen derinde falan düşünmeyip çekip içinden kendini çıkarmaktır.


Yüzeysel yani üstün körü düşünürseniz derin derin yaşamak hatta üzülmek zorunda kalabilirsiniz. O yüzden de düşünmeyi, “neden, niçin, sonuçları ne olur?” diyerek sorgulamalar yapmayı kişilerin bir an önce öğrenmesi gerekir. Sizin yaşadıklarınz bu sevgili kızım. Ait olmadığınız bir dünyaya adım atmanın getirisi götürüsü ne olacak diye düşünmeden sırf okumuş olmak için sizden farklı yaşayan, düşünen kişilerin dünyasına balıklama atlamışsınız. Şimdi de bunun sonuçları içinde kıvranıyor, gitgide daha derine çekiliyorsunuz. Bu durumun içinde artık nefes almamaya, boğulmaya başlamışşsınız çünkü hayır demeyi beceremiyorsunuz. “Ben sizin gibi düşünmüyorum” diyemiyorsunuz. Sizden çok farklı düşünenlerin arasında farklılığınızın göze batmasından dışlanmaktan korkuyorsunuz ve tabii cesaretiniz yok. Kendinizde bu gücü bulamadığınızdan istemeye istemeye olsa da olmak istemediğiniz birine dönüşüyorsunuz. Bu dönüştürülmenizi “ahireti kazanıyorsun” diyerek ödül olarak size sunuyorlar. Ahiret kapanmayla kazanılacak olsaydı açık insan kalmazdı diye düşünüyorum. Biraz mantık, biraz akıl demek zorundayım. Aklın almadığı şeyleri din böyle emrediyor diye doğru kabul etmek insanın zekasını hafife almaktır. Din insanları baskılamak, kısıtlamak, kandırmak için kullanılmamalı. Ki yüzyıllardır böyle yapılıyor. Allahın kadınlara bir garezi olduğunu sanmıyorum ama bir takım zihniyetlilerin........

© HTHayat


Get it on Google Play