We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Köy okullarının kapatılması ve yerel tohumun dramı

2 0 0
27.06.2022

Köy okullarının kapatılması ve yerel tohumun dramı

Yaklaşık 1,5 yıldır ailemle birlikte, yılın belli bir bölümünü Ankara’da bir köyde geçiriyoruz. Bu yıl tamamen yerleşmeyi planladığımız bu köyü, keşfetmek için yapmış olduğumuz bir gezinti esnasında dikkatimi çeken ilk şey; kapısına kilit vurulmuş olan köy okulu olmuştu. Şehirdeki okulların soğuk binalarına karşılık bu okul binası, mütevazı ve sıcak yapısıyla insanı kendisine çekiyordu.


Ben okul aşığı bir insan değilim. Ancak şöyle düşünüyorum; bazı koşullarda çocuklar için okula gitmek, gitmemekten yeğdir. Oğlum da şu an okula gitmiyor ancak ilerleyen süreçte olur da gitmek isterse; bir köy okuluna gitmesini isteyebilirim.


Peki, köy okulları neden kapatılmıştı? Sözde, kırsalda yaşayan öğrenciler için eğitimde fırsat eşitliği sağlamaya çalışmaktı amaç. Büyükşehir yasasıyla köyler bir gecede mahalle oldu. Mevcut öğrenci sayısı 10’dan az olan köy okulları kapatılarak, çocuklar günübirlik taşıma uygulamasıyla, belirlenen okullara nakledildi.


Köyden birkaç aileyle sohbetimiz esnasında; çocukları taşıyan servis aracının özellikle yoğun kar yağışının olduğu, zorlu hava koşullarında birkaç kez devrilme tehlikesi atlattığını öğrendim. Okula karşı hissettikleri yabancılık ise çocukların gözlerinden okunuyordu. Sabahın ilk ışıklarıyla........

© HTHayat


Get it on Google Play