We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tok tutan, yumurtasız kahvaltı...

23 0 0
04.01.2019

Bir heyecan, bir telaş... Yeni yıla girdik, giriyoruz derken geçti bitti bile... Bir şey değişmedi, yine bıraktığımız yerden hayata devam ediyoruz. Aslında 23:59 ile 00:00 arasında bir fark yok. Her şey yine aynı ama yeni yıl, yeni başlangıçlar yapmak için, sevdiklerimizi görüp arayıp iyi dileklerimizi iletmek için güzel bir bahane oluyor. Sadece bu yüzden sevilebilir. Ben de tekrardan herkese çok sağlıklı ve mutlu yıl dilerim.

Bugün uzun zamandır aklımda olan bir konuyu toparlamak istedim. Hem kendi hayatımda hem de beraber çalıştığım danışanlarımda gördüğüm, kahvaltı konusuna el atmak istedim. Kuşkusuz kahvaltıda yumurta hayat kurtarıcı oluyor. Hem hızlı hem de çok tutan bir seçenek ama her sabah da aynı şeyi yemekten hepimize fenalık geliyor. Bu yüzden ben bu hafta hem tok tutan hem de sadece yumurtadan oluşmayan kahvaltı seçeneklerini bir araya getirmek istedim.

Bu tariflerin içinde yumurta yine olabilir ama belki tüm tarifte bir yumurta kullanıyoruzdur. Onu da 3-4 sabaha bölünce güne düşen yumurta kısmı çok az kalıyor. Bu tarifler yumurta alerjisi olanlar veya veganlar için değil ama kahvaltıda yumurta yemekten sıkılmış, aynı tip kahvaltı tabaklarına seçenek arayanlar için.

Tok tutan zeytinli kraker – Glutensiz, vegan

Bu kraker nasıl tok tutuyor, size anlatamam. Yanına bir salata ile, iki tanesi ile muhteşem doyuluyor. Lezzeti de enfes, çıtır çıtır.

Malzemeler :

1/2 su bardağı yeşil mercimek. Mercimeği çok az pişirip suyunu döküyoruz. Hafif yumuşasın, yeterli olur. Çok lapa olmasına gerek yok.

1/2 su bardağı badem unu (bademleri rondodan çekerek elde edebilirsiniz)

2 yemek kaşığı yeşil zeytin ezmesi (siyah da olur)

2 yemek kaşığı kabak çekirdeği içi (çok az rondodan çektim)

2 yemek kaşığı siyah haşhaş ve susam........

© HTHayat