We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bayan Avokado

7 0 0
25.01.2019

Adımı yakında Bayan Avokado olarak değiştirebilirim. O kadar çok seviyorum. Bir yulaf ezmesi, bir de bu. Vazgeçilmezlerim... Boşuna değil ama nedeni var. Çok tok tutuyorlar.

Ben yarım avokado yediğimde neredeyse iki yumurta yemiş kadar tok oluyorum. Bunun da nedeni yağdan yüksek bir meyve olması. Hep saydığımız iyi yağların en değerlilerinden biri avokado.

Nasıl saklanılır, kullanılır, seçilir hepsi bu yazıda...

  • Avokado olgunlaşmadan yenilmiyor. Olgunlaşması lazım. Bastırdığınızda parmağınız içine doğru gömülüyorsa avokadonuz gerekli olgunluğa ulaşmış demektir. Şayet olgunlaşmadan yenirse gerçekten acımsı bir tadı oluyor.

  • Ben alırken hep sapının üstünde olmasına dikkat ediyorum. Eğer üstünde değilse, o avokadoyu ilk tüketilecekler sırasına alıyorum. Sapı üstünde olmayan avokado, üstten çabucak küflenmeye başlayabiliyor. Üstündeki küf maalesef içine de işliyor.

  • Yine alırken ilk tercihim yerli üretim olması. Artık zaten Antalya ve civarında bol bol üretiliyor. İthalleri hiç tercih etmiyorum. Hem ülkemin çiftçisine katkı olsun diye hem de ithallerin transfer ve satışa çıkana kadar olan saklama koşullarını pek tasvip etmiyorum.

  • Pazardan alırken eğer bulabilirsem bir tanesini olgunlaşmaya yakın, iki tanesini sert alıyorum. Olgunlaşmaya yakın olanı tezgah üstünde bırakıp ertesi gün yemek için hazır bulunduruyorum. Olgunlaşmamış, sert olanlarını sapının olduğu yere zeytinyağı damlatarak........

    © HTHayat