We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yargı cehennemi

6 0 1
06.06.2022

Yargı cehennemi

Merhaba Canım kardeşim,

Şu sıra yargılardan özgür bir zihnin hayalini kuruyor, analiz ile yargı arasındaki ince çizgiyi kendime anlatmaya çalışıyorum. Gel istersen bu hassas incelemeyi birlikte yapalım. Yapalım ki faydalarına birlikte sahip olalım. Son zamanlarda @atolyepareto Instagram hesabımdan yayınladığım birer dakikalık #hergün1dakikaNihan etiketli videoların etkisinden olacak iyi eğitimli bir zihin konusuna fena halde kafa yoruyorum.


Biliyorsun kardeşim, uzunca bir süredir bizim için farkındalık yolunda kişisel gelişim yazıyorum. Koçluktan öğrendiklerim, okuduklarım, sosyal girişimcilik yolculuğundaki kişisel liderlik maceram ve ruhsal tekamülüm beni durmadan şekillendiriyor. Bunu senin şahitliğinde yapmaktan çok mutlu ve gururluyum. Teorilerle aram iyi olduğu için kolaylıkla öğrendiğimi düşünüyorum ama pratik alan her zaman zorlayıcı ve gerçekte ruhumuzun büyüdüğü yer de tam burası.


Uygulamada ara ara yetersiz kalsak da öğrendiklerimizi hayata aktarmadığımızda boşa giden enerji potansiyellerimiz oluyor. O zaman uygulamada çıkan sorunları da ara ara düzenlemek için derinlemesine incelemeler yapmak, bunu yaparken kendini özne olarak ortaya koymak oldukça doğal olsa gerek.


Seni düşünce dünyama davet ediyorum kardeşim. Hadi gel her zamanki gibi benim deneyimimden birlikte öğrenelim!


Analiz, yargılama ve varsayım arasındaki farklar

Bu kelimeleri zihnimde enlemesine boylamasına döndürüp yakından inceledim. Hangilerinin yararlı, hangilerinin zararlı yetenekler olduğuna karar verip, zihnimi eğitebilmek için yaptım bunları.


Fark ettim ki bir olayı ya da bir kişiyi analiz ettiğimde oldukça tarafsızım ve sadece gözlem yapıyorum. Şayet varsayımda bulunuyorsam geçmiş deneyimlerimi kullanıp, benzer sonuçlar alabileceğimi düşünüp sonuç kümesini oldukça daraltıyorum. Yargı’ya gelince bir fena cehennem… Hem beni hem odağını yakan.


Yargıladığımda suçlu hissettiriyorum çünkü. Eksik ya da yetersiz. Niye yargılıyorum? Herkes gibi ben de tam olarak bilmiyorum. Çok yapıyor muyum? Emin değilim. Zira dışarıda kendi güvensizliğinden dolayı sürekli bir şekilde yargılandığını sanan, ruhu kırılgan çok sayıda kardeşimiz de var sevgili kardeşim.


Onlara nasıl davranmak lazım henüz bilmiyorum. Peki, o kırılgan olup sürekli yargılandığını düşünenler ne sıklıkla yargılıyorlar? Kimler farkında ne kadar çok yargıda bulunduğumuzun? Nasıl bu kadar emin olabiliyoruz yargılarımızdan?


Bu........

© HTHayat


Get it on Google Play