We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Neşe

3 1 16
18.04.2022

Neşe

Canım kardeşim, hepimize neşeli bir gün dileyerek başlamak istiyorum bugün.


Ne olursa olsun içindeki neşe özüne odaklanabildiğin bir gün olsun. Birlikte başaralım bunu.


Ama sakın bana şikayetlerde bulunma! Hayatındaki dertleri anlatarak, “neşe mi kaldı ki?” deme!


Biliyorsun sen de; BİZ anda olduğumuzda ne dert kalıyor ne tasa. Hele bir de doğanın içinde anda kalabilmeyi deneyimleyebilirsek ne ala! Ağaçların, kuşların, böceklerin neşesini hiç mi duymadın hayatında? Sence onların derdi var mı kardeşim? Onlara dertleri yaratan, en büyük kötülükleri yapan da insanoğlu. “İnsanlar olmasa, yaşam ve varoluş en mükemmel şekilde devam eder” diyor bilim insanları. Biz halbuki öyle miyiz? Doğaya ve içindeki canlılara bağımlı bir türüz. O zaman gel bu sefer biraz onlardan örnek alalım.


Sor kendine, hangi canlı acılarına bizim gibi tutunuyor? An’da olunca acı kaybolduğuna göre, acının da egomuzla bir alakası olabilir mi sence? Uzun süredir bunu düşünüyordum. Sonra ilahi akış önüme Osho’nun[1] NEŞE kitabını getirdi ve ben şu satırları okudum:

“Dışarıdan gelen hiçbir şey neşe değildir ve olamaz. Bir şeye bağlı olan herhangi bir şey neşe değildir ve olamaz. Neşe sadece sen yuvaya döndüğünde yükselir.”

“Istırabınla nasıl yüzleşeceğini öğrendikten sonra neşeli olmaya başlaman kaçınılmazdır çünkü tam da bu yüzleşmede ıstırabın yok olacaktır ve sen giderek daha fazla bütünleşmeye başlayacaksındır. Bir gün son derece mutsuzken sen onunla yüzleştiğinde, ansızın bir kırılma yaşanır. Ve mutsuzluğu kendinden ayrı bir olgu olarak görürsün; sen ondan tamamen ayrısındır. Aslında her zaman ayrıydın; o sadece bir yanılsamaydı, tuzağına düştüğün bir özdeşleşmeydi. Bunun farkına vardığında, acının sen olmadığını anladığında içinde bir neşe taşması, bir neşe patlaması yaşanır.”


Farkındasın değil mi kardeşim? Tutunuyoruz. Egomuz yüzünden acılara da tutunuyoruz. Ne olur bir anlığına unutsan bütün sıkıntılarını, dertlerini? Bir derin nefes çeksen içine, her hücrende dolaştığını hissetsen oksijenin ve gittiği her yere yaşam ve neşe götürdüğünü imgelesen hayalinde…Bir şeyler sezer gibi olmuyor musun? Yaşam her yerde…Bu evrenin her yeri canlılıkla dolu…Ölen canlıların dahi enerjisi burada bizimle. Çünkü evrende enerji kaybolmuyor, dönüşüyor. O halde bu kadar canlı bir evrende, her şey bizim kontrolümüzde bir gerçeklik yaratıp, zihnimizden akıyorsa, neşeyi, umudu ve mutluluğu neden seçmiyorsun sevgili kardeşim? Seçim senin elinde. İraden en güçlü müttefikin.


Her gün neşeli olmaya zaman ayır istiyorum artık. Çok acı çektik,........

© HTHayat


Get it on Google Play