We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye'den ve Dünya'dan ilham veren gençler

3 0 0
30.03.2022

Türkiye'den ve Dünya'dan ilham veren gençler

İlham tazelemeye ne dersiniz?


Bugün başta ülkemizden sonra da dünyadan “Benim çabamdan ne olur?" demeden harekete geçen gençlere beraber bakalım mı?


Bu gençlerin kimi çocuk yaşında bir sorunu fark edip bu yolda adım atma cesaretini göstermiş.


Elif Bilgin

Sekiz yaşından başlayarak icatlar yaptı, ilk projesi kendi gözlüğüne silecek yapmaktı. 14 yaşındayken İstanbul Boğazı’ndaki kirlilik onu rahatsız etti ve biyoplastik üretmeye karar verdi. Yaptığı deneyler sonrasında muz kabuğundan biyoplastik üretmeyi başardı ve böylelikle hem tonlarca organik atığı değerlendirmenin yolunu hem de plastiğin alternatifini bulmuş oldu. 2013 yılında Google Bilim Fuarı'nda Türkiye'yi temsil eden Elif daha sonra Biyomedikal ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında eğitimine devam etti.


Atlas Sarrafoğlu

İklim aktivisti olarak iklim kriziyle ilgili farkındalık yaratmak için röportajlar hazırlamanın yanı sıra yazılar yazıyor ve bir radyo programı yürütüyor. Greta Thunberg’in çağrısına cevap vererek Türkiye’de benzer bir oluşumun örgütlenmesini sağladı, Fridays for Future okul grevinin Türkiye’deki kurucusu oldu.


Selin Gören

Türkiye'de Fridays for Future hareketini liseler arasında yaygınlaştırıyor ve hem gençlerde hem de yetişkinlerde iklim krizine karşı farkındalık oluşturuyor. Robert Lisesi mezunu Selin, eğitimine 0 burslu olarak Yale Üniversitesinde devam ediyor.


Duru Barbak ve Alara Civelek

Lisede........

© HTHayat


Get it on Google Play