We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İç-dış birliği

1 0 0
24.09.2021

İç-dış birliği

Bir zamanlar duyduğum "Bir çocuğu büyütmek için bir kabile gerekir." sözü çok anlamlı gelmişti ve içinde bulunduğumuz çağda toplulukların çoktan çözülmüş olması neticesinde bir çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesinin kolaylıktan ne kadar uzak olduğunu fark etmiştim.


Benzer bir şekilde sağlıklı yakın ilişkileri -ve aslında her türlü ilişkiyi- geliştirmek, büyütmek, onu bir yandan muhafaza ederken bir yandan yenilikleri içine alabilmek için de kabile gerekiyor. Ancak "diğerleri" dediğimiz kişilerin ve bu kişilerin oluşturduğu kolektif ruhun varlığında sağlıklı bir şekilde serpilebiliyor ilişkiler. Bu, yaşamımızda ne kadar varsa o kadar fazla gelişme ve zenginleşme potansiyeli ile karşı karşıya kalıyoruz.


Modern yaşam içinde çoğunlukla fanuslarda yaşamayı bir şekilde kabul etmişiz ve tüm yaşamımızı bu doğrultuda inşa ediyoruz. Kendi bacağından asılan koyunlar olarak tüm ihtiyaçlarımızı kendimiz gidermemiz gerekiyor. Gerçek bir dayanışmanın izlerine ulaşmak çok kolay değil. Ayrılık bilinci ile, birbirinden ayrı varlıklar olduğumuz hikayesi üzerinden başımızın çaresine bakmaya çalışıyoruz; bir başımıza ya da en iyi şartlarda ailemizle veya sevgilimizle/eşimizle vs...


Topluluğun yokluğunda, mahremiyete olan yaklaşımımız da ayrılık bilincinde seyrediyor. Özellikle yakın ilişkilerde ve aile içi meselelerde kol kırıldığı zaman ortaya çıkanları dışarı yansıtmamak için onu yen içinde tutuyoruz çoğu zaman. Sanki herkesin uzuvları benzer şekillerde kırılmıyormuş, sanki hepimiz benzer durumlarda benzer hâllere girmiyormuşuz gibi dışarıya kapatıyoruz zayıflıklarımızı. İçimiz kan ağlasa bile dışarıda en azından idare eder bir görüntü vermenin çok önemli olduğu bir kültür yaratmışız.


Oysaki aynı türün, aynı zaman diliminin, üç aşağı beş yukarı benzer kültürlerin çocuklarıyız ve kimden neyi sakladığımızı ve bunu neden yaptığımızı anlamakta güçlük çekiyorum çoğu zaman. Neden uluorta ağlayamadığımızı, neden kırılganlıklarımızı ortaya........

© HTHayat


Get it on Google Play