We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sosyal medya, yeme bozukluklarını...

3 0 0
15.11.2019

Geçtiğimiz hafta Sabri Ülker Vakfı’nın hayata geçirdiği “Uluslararası Beslenme ve Sağlık İletişim Programı”na katıldım ve birbirinden değerli uzmanlardan eğitim aldım. Bu seneki eğitimin odağı yeme bozukluklarıydı. Okulum Institute for Integrative Nutrition’da da çok ağırlık verilen bir konuydu. Aldığım notları sizlerle paylaşmak istedim.

Özellikle etkilendiğim sunumlardan biri Atılım Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Begüm Kalyoncu’nundu. Yeme bozuklukları tarihçesine yer veren Kalyoncu, günümüzde sağlık algısının zayıf olma algısı ile eşit olduğunu ve sosyal medya baskısının burada büyük rol oynadığını anlattı.

Yeme bozuklukları cinsiyet ayırmıyor!

Kadınlarda dayatılan fit olma, ince olma baskısı o kadar yüksek ki, arzulanan değer normal Beden Kitle İndeksi’nin yüzde 15 altında. Erkeklerde yeme bozuklukları ise genelde sağlık çalışanları tarafından göz ardı edilebiliyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. H. Tanju Besler de yeme bozukluklarıyla ilgili Türkiye’de istatistiki bilgi bulunmamasına rağmen yeme bozukluğunun  civarında olduğunun öngörüldüğü. Bu da hiç küçümsenecek bir oran değil.

Yeme bozuklukları hangi yaşlarda görülüyor?

Yeme bozuklukları sıklıkla ergenlerde ve genç yetişkinlerde görülse de çocukluk döneminde ve 40 yaş sonrasında da bu problemle karşılaşılabiliyor.

Aşırı sağlıklı beslenme takıntısı da hasta........

© HTHayat