We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rafine şeker bağışıklığınızı...

5 0 0
13.12.2019

Rafine şeker kullanımı Türkiye’de son senelerde ne yazık ki fırladı. Örnek vermem gerekirse, hadi gelin, şekerli içecek tüketimine bakalım. Türkiye’nin yıllık kişi başına 160,6 litre şekerli içecek tüketiliyor, yani bir kişi ortalama günde yaklaşık yarım litre şekerli içecek tüketiyor. 2018 yılı verilerine göre, küresel yıllık meşrubat tüketimi kişi başına ortalama 91,1 litre. Ne yazık ki Türkiye, şekerli içecekler tüketme listesinin başlarında.

Yine ne yazık ki aşırı rafine şeker tüketimi bağışıklık sistemine çok büyük bir yük getiriyor. Ayrıca, pek çok kişi için hayati tehlikeyi de beraberinde getiren tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve yağlı karaciğer hastalığından bahsetmiyorum bile.

Rafine şeker, bağışıklık sistemini nasıl etkiler?

Rafine şekerin yüksek tüketimiyle beraber vücuda alınan glikoz, vücuttaki C vitamini ile rekabet edebiliyor. Rafine şeker, hücrelere giren askorbik asit (C vitamini) miktarını azaltabiliyor. Askorbik asidi (C vitamini) kendi vücutlarında üreten diğer hayvanların aksine, bizler bu temel vitamini sadece besinlerden veya takviyelerden alabiliyoruz. Vücudumuzdaki C vitamini zaten az ise, rafine şeker alımıyla bağışıklık sistemimizi daha da risk altına sokuyoruz.

Araştırmalar, C vitamininin bağışıklık hücrelerine pek çok çeşitli yolla fayda sağladığını gösteriyor.

  • Virüs ile savaşan ve bağışıklığı artıran T-lenfositler dahil olmak üzere bağışıklık........

    © HTHayat