We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çocuklarda uyku rutini

2 0 0
26.08.2019

Geçtiğimiz hafta, 0-12 ay arası bebeklerde uyku rutinlerini anlatmıştım. Peki, 1 yaşından sonra çocukların uyku rutinlerinde neler değişiyor? Çocuğunuzun daha sağlıklı olması ve sağlıklı bir uyku uyuyabilmesi için ona nasıl destek olabilirsiniz?

1-2 Yaş

Heyecanlı günler, güç geceler

Hala çoğu geceniz çocuk odasına huzur gelmesini dileyerek ve bu konuda çabalayarak geçiyor. Teorik olarak bunun mümkün olması gerekir. Ne de olsa, çocuğunu bütün geceyi yatağında geçirip uyuyabilecek kadar büyüdü. Oysa kimi çocuklar geceleri sessizce ağlarlar veya bağırırlar, ama yarı uyanıklardır. Yataklarına gelen anne-babalarını tanımazlar. Birkaç dakika sonra tamamen uykuya dalarlar ve gece ne olduğunu bir sonraki sabah hatırlamazlar.

Kimileri ise üç saatlik derin bir uykudan sonra yataktan kalkmak, oyun oynamak ya da en azından anne-babalarının yanlarına gelerek onlarla ilgilenmelerini ister. Geceleri de yatağa yatmamak için direnirler.

Gündüz saatleri çocuklar için çok heyecan vericidir. Koşarlar, dünyayı keşfederler, denerler ve yeni deneyimler elde etmek için çabalarlar. Her şey o kadar heyecan vericidir ki; geceleri bu heyecan verici anların neden bitmesi gerektiğine anlam veremezler. Neden oda sıcak? Su nereden geliyor? Işık nasıl açılıyor? Gibi sorular bazen uykuya dalmadan önce hatta gecenin bir yarısında akıllarını meşgul eder.

Ne yapabilirsiniz?

  • Uyku rutininizi değiştirin. Çocuğunuza zaman ayırarak gün içerisinde yaşadığınız önemli olayları onunla beraber gözden geçirin. Tam anlamıyla konuşamıyor olsa bile, gün içinde yaşadıklarınızı peluş oyuncaklarını kullanarak canlandırabilirsiniz.
  • Kimi çocuklar, geceleri yalnız uyuyamazlar ve devamlı yardıma ihtiyaç duyarlar. Babalarının ellerini tutar, müzik dinler ya da biberon emerler. Geceleri de birden uyanır ve uykuya tekrar dalmakta zorluk çekerler. Bu nedenle de, tekrar yardıma ihtiyaç duyarlar. Siz de çocuğunuzun kolayca uykuya dalmasını sağlayacak bir şeyler bulun: bir oyuncak ayı ya da bir battaniye…
  • Geceleri dışarı çıkacağınız zaman neler yapacağınızı ve ne zaman geri döneceğinizi mutlaka çocuğunuza söyleyin. Böylece güven duygusu........

    © HTHayat