We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Beslenmenin en’leri: Flavonoidler

2 0 0
18.09.2019

Hepimiz daha fazla meyve ve sebze yemenin iyi bir şey olduğunu biliyoruz. Ama esas kilit nedenini biliyor muyuz? Cevabı, flavonoidler. Yeni başlayanlar için bu konuda bir rehber hazırladım.

Flavonoidler nedir?

Flavonoidler uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir fitokimyasallar grubudur. Şimdi, yeni araştırmalar, artan flavonoid alımının sizi kanser ve kalp hastalıklarından korumaya yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Maydanoz, yaban mersini ve portakal gibi yiyecekler flavonoidlerle doludur.

Flavonoidler sağlığımıza faydalı mı?

Nature Communications'da Ağustos ayında yayınlanan yeni bir araştırmada (1), 23 yıl boyunca 53 bin Danimarkalı’nın beslenme düzenine bakılmış. Danimarka Diyet, Kanser ve Sağlık Derneği’nden elde edilen verilerle yapılan araştırmada, beslenmelerinde orta ila yüksek miktarlarda flavonoid alan bireylerin kalp hastalığı ve kanserden ölme ihtimallerinin daha düşük olduğunu keşfedilmiş.

Flavonoidler kanser riskini azaltıyor

Bu yeni bir çalışma, flavonoid alımının yararlarını gösteren önceki bulguları da destekliyor. Geçtiğimiz birkaç on yıl boyunca, birçok çalışma, flavonoid tüketiminin pankreas, akciğer, meme, prostat ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Flavonoidlerin kansere karşı koruma kabiliyetleri üzerine bir başka incelemede (2), flavonoidlerin özellikle meme ve kolorektal kanser riskini azaltmada etkili olduğu bulunmuş.

Bu araştırma, flavonoid tüketmenin, sadece kanser........

© HTHayat