We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Katil adamla ne işi varmış?

1 0 0
10.08.2021

Katil adamla ne işi varmış?

Hemen her kadın cinayetinden sonra karşılaştığımız şu sorularla karşılaşırız: “katil olduğu belli bir adamla ne işi varmış”, “baksana adamın evinde kalmış gece”, “insanın beraber olacağı adamı da dikkatli seçmesi gerek canım”.


Bütün bunların teknik adı victim blaming yani mağdur suçlayıcılık. Bunun politik olarak neden hatalı olduğu, nasıl fail aklamaya hizmet ettiği başka bir yazının konusu olsun. Bu yazıda kadınlar gerçekten neden bu katil adamlarla birlikte biraz onu konuşalım.


Öncelikle bu toplumda makbul görülen erkek tipini konuşmakta fayda var. Aile dizisi olarak sunulan ve senelerce izlenen Çocuklar Duymasın dizisindeki Haluk karakterinin maçoluğu ile övülürken, aynı dizide görece daha sakin yapılı, kavga etmekten hoşlanmayan, sorunları iletişimle çözmeye çalışan ve karısına kibar davranan Selami karakteri “light erkek” sıfatıyla yerden yere vurulurdu. Dizilerde, filmlerde hatta reklamlarda bile makbul görülen erkek modeli sert, gerektiğinde masaya yumruğunu vurabilen, kavgadan korkmayan kaçmayan erkek tipi. Maço erkek bakımından çokça güzellemeye maruz kalıyoruz bir defa bunu cebe koyalım.Peki bu kadar kolay mı manipüle olmak? Sadece........

© HTHayat


Get it on Google Play