menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Kolumni| Ei rauhaa ennen kuin Putin on Haagissa

20 10
15.01.2026

Kolumni|Rauhaan Ukrainassa pyrkivistä ehdotuksista puuttuu vaatimus sotarikollisten rankaisemisesta. Siitä ei pitäisi luopua.

Kirjoittaja on HS:n tutkivan ryhmän toimittaja.

Sain muutama päivä sitten teksti­viestin Ukrainasta.

Katarina halusi tietää, mitä Helsingin hovi­oikeudessa oli tapahtunut.

Oikeudessa käsitellään venäläisen Voislav Tordenin sota­rikos­syytteitä. Viime vuonna käräjä­oikeudessa Torden tuomittiin elin­kautiseen, mutta hovi­oikeudessa päätös voi muuttua.

Katarinaa se ahdistaa. Hän menetti kaksi poikaansa, kun Tordenin johtama venäläis­sotilaiden joukko surmasi, teloitti ja silpoi ukrainalais­taistelijoita Itä-Ukrainassa vuonna 2014.

Siitä on jo yli yksitoista vuotta, mutta Katarina ei ole saanut rauhaa. Hän odottaa päivää, jolloin edes joku hirmutöihin syyllistyneistä saa rangaistuksen.

Kun ihminen tapetaan, uhreja ovat myös hänen läheisensä. He jäävät elämään menetyksen piinan kanssa.

Rankaisemattomuus on........

© Helsingin Sanomat