menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Nyt on siis joulu, ja mitä te olette tehneet?

14 81
19.12.2025

Kolumni|Suomi on pohjilla, mutta kovin moni ei protestoi. Siihen on monta mahdollista selitystä.

Kirjoittaja on Helsingin Sanomien vakituinen kolumnisti.

John Lennon ja Yoko Ono julkaisivat 54 vuotta sitten kappaleen Merry Xmas (War Is Over). Protesti­laulusta tuli klassikko, joka muistutti vallasta ja valinnasta: sota on ohi, jos niin päätät. Jotain suurta ja väärää tapahtuu, ja ihmiset tietävät sen.

Suomi on pohjilla Euroopan vertailuissa. Brutto­kansan­tuote supistuu, kun muualla se kasvaa. Velka kasvaa EU-valtioista eniten ja on ylittänyt euro­alueen keski­arvon. Työttömyys­aste on Euroopan toiseksi surkein. Hallitus­ohjelman lupaaman 100 000 työpaikan sijaan työllisten määrä on laskenut kymmenillä­tuhansilla.

Köyhyys ja toivottomuus lisääntyvät. Tuloerot kasvavat, ja pienituloisia on jo 800 000. Arvioiden mukaan jopa 31 000 lasta putoaa köyhyysrajan alapuolelle. Asunnottomuus kasvaa ensimmäistä kertaa 12 vuoden laskun jälkeen.

Valtioneuvoston Kansalaispulssi-kyselyn mukaan suomalaisten usko tulevaisuuteen........

© Helsingin Sanomat