Etyjiä saatetaan vielä tarvita likaisen työn tekijäksi
Kolumni|Etyj on tällä hetkellä toimintakyvytön järjestö. Siitä huolimatta Etyjillä saattaa olla tärkeä rooli Ukrainan rauhanprosessissa, erityisesti mahdollisen tulitauon valvonnassa.
Kirjoittaja on HS:n pääkirjoitustoimittaja.
Suomi on tämän vuoden johtanut Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestöä Etyjiä. Menestyksestä ei voi puhua, sillä kansainvälisistä järjestöistä on Etyjin vuoro esittää aivokuollutta.
Silti Wienissä tuskin vielä kokoonnutaan tällä viikolla historian viimeiseen Etyjin ulkoministerikokoukseen.
Johonkin Etyjin työn lukinnut Venäjä järjestöä selvästi vielä tarvitsee, vaikka se yrittääkin saada Etyjistä pois kaiken sen, mitä Etyj konkreettisesti tekee. Venäjä ei todellakaan pidä Etyjin ihmisoikeus- ja demokratiatoimistosta ODIHR:stä, vähemmistövaltuutetusta ja mediavaltuutetusta.
Venäjälle sopisi kaiketi, että Etyj olisi lähinnä alusta, jolla tavata Yhdysvaltoja.
Jostain syystä myös Yhdysvallat on yhä mukana järjestössä,........





















Toi Staff
Penny S. Tee
Sabine Sterk
Gideon Levy
John Nosta
Mark Travers Ph.d
Gilles Touboul
Daniel Orenstein