We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan belgeseli ve din, ABD faktörü ile yine bir Perinçek klasiği…

3 0 35
31.05.2022

İnsanlık var olalı dünü ile günü arasında hiç eksik olmayan DİN, süreçte hep etkendir. DİNLER insanların aydınlanması için ve günlük hayatlarına devam ederken geleceklerini inşa etsinler diye “aklın öncülüğünde” yardım için gönderilmiştir. Çünkü asıl amaç DİN değil İNSAN’dır. Din insan içindir. (Abese Suresi ilk 10 ayet) O bakımdan insan yerine koymadığınız, koyamadığınız birine DİNDEN dem vuramazsınız!

Ne var ki süreçte ana amaç, ters yüz edilerek DİN insanlığın kabusu olmuştur. Dinin işaret ettiği koordinatların anlaşılmamasının faturası olmalı ki; dini siyasetten arındıranlar (bedeli ağır olsa da yüz yıllar süren din savaşları ile aklı hakim kılan batı bu illetten kurtulmuştur) hariç, 1400 yıldır Müslüman alem bedel ödüyor. Yani 1400 yıldır Peygamberin hayali hayata geçmedi (!) Allah’ın “iyi insan projesi” hayat bulmadı ve Müslümanım diyenler, mümin olamadı. (Hucurat- 14) İşte AFGANİSTAN bu tablonun çarpıcı ve sarsıcı öznesidir.

Bakın ilk resim 1975 Kabil Üniversitesinden… Son resim günün eğitiminden… Ortadaki resim ise şanı (!) ile DİN. İbret! Resimde de belirtildiği üzere “kaçan ve kovalayan, öldüren ve öldürülen” aynı dinin mensubu. Hepsi din adına! Peki Tanrı kimin yanında? Tabi ki aklını kullananların. Zira Tanrı “Bana ancak akıl yolu ile ulaşabilirsiniz” diyor. Muhammed peygamber ile peygamberliğin sona ermesiyle, ilahi ışık kaynağı olma misyonu AKLA yüklenmiştir.

Diğer bir boyutu ile dinin, devlet ve zulmet girdabında can çekiştiği trajik güne ve gündeme döner isek Halaçoğlu Hoca diyor ki; “Tutturmuşlar bir AFGANLILAR… Kurtuluş Savaşında bilezik yollamışmış vs. Biz 1979’dan 1989’a kadar 10 yıllık Rus-Afgan savaşında bunlara mücahitler diye her Cuma camilerde para topladık, Avrupa’daki gurbetçilerimiz milyonlarca MARK akıttı. Bu ne bitmez borç imiş. Şimdi de vatana ortak etmeye çalışılıyor. Kurtuluş Savaşının Baş Komutanına minnet duymayan günün Afganlısına, bir asırdır bitmeyen bu minnet, tamamen Türk Milletinin savunma reflekslerini törpüleyip, mülteci işgaline teslim ol çabasıdır. ÇAĞDAŞ İŞGALE DUR DE” diyor.

Cazim Gürbüz Bey “Daim Sola Daim Sola” adlı kitabında yakın tarih Afganistan’ına........

© HBRMA


Get it on Google Play