We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sayın Genel Başkanın Ecevit Hayranlığı Nereden Geliyor?

3 1 1
27.07.2021

Değerli okuyucularım hatırlayacaksınız, 9 Temmuz 2021 tarihinde Zülfi Livaneli’nin Halk TV’de eski başbakanlardan Bülent Ecevit’e yönelik ağır tenkidleri üzerine hem devreye giren MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli, Bülent Ecevit ile ilgili övgülerle dolu bir beyanatta bulunmuştu. Biz de –bir MHP’li olarak- bu övgülere katılmadığımızı ifade etmiş ve ülkemizin değişik şehirlerinden geçmişte ve yakın tarihlerde MHP’de önemli görevler almış bazı dostlarımıza “Bülent Ecevit deyince hatırınıza ne gelir?” sualini yöneltmiş ve aldığımız cevapları da özet olarak bu sütunlarda sizlerle paylaşmıştık.

Söze son günlerde moda olan bir deyimle başlayalım “40 yaşın altındaki kardeşlerim” sizlere sondan başa doğru sabık başbakan Bülent Ecevit’in ailecek nasıl bir Ülkücü, MHP’li düşmanı olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Yazımızın hemen yanında gördüğünüz gazete kupürüne dikkat ederseniz Mart 1996 tarihini taşımaktadır yani Türkeş Beyin vefatından yaklaşık 1 sene önce ve Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit ile birlikte yönettiği DSP ile Doktor Devlet Bahçeli’nin genel başkanlığını yaptığı MHP’nin koalisyon ortaklığına girmesinden yaklaşık 3 yıl önce. MHP’nin kurucu genel başkanı ve Türk milliyetçilerinin efsanevî lideri Alpaslan Türkeş’in “ruh hastası” teşhisini koyduğu Bülent Ecevit nasıl oluyor da 3 yıl sonra neredeyse evliya mertebesine çıkarılıyor, “yerli ve milli” (günümüzde maalesef bu kavramda kirletildi) bir siyaset ve devlet adamı olarak takdim ediliyor. Bu ve devam edecek birkaç bölümlük yazımızda bu soruya cevap bulmaya çalışacağız. Hem de Bülent Ecevit’in 40/50 yıllık meslek, siyaset, ideoloji arkadaşlarının yazdıklarından bir Ecevit portresi çıkaracağız.

Takvimler 4 Nisan 1997’yi gösterirken MHP’nin efsanevî lideri Alpaslan Türkeş hayata gözlerini yummuş ve 8 Nisan 1997’de yoğun kar yağışı altında, mahşeri bir kalabalıkla ahiret yurduna yolcu edilmişti. Daha sonra yapılan olağanüstü ve olağan kurultaylarda Doktor Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanlığına seçilmişti.

Aynı dönemde arka arkaya kurulup bozulan koalisyon hükümetlerinden sonra 11 Ocak 1999’da Bülent Ecevit’in başbakanlığında bir azınlık hükümeti kurulmuştu. Türkiye 76........

© HBRMA


Get it on Google Play