We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ey Cemaat! Bu mevtayı nasıl bilirdiniz?-3

5 1 0
19.07.2021

MHP Genel Başkanı Sayın Doktor Devlet Bahçeli'nin 9 Temmuz 2021 tarihinde Eski Başbakan Bülent Ecevit ile ilgili yapmış olduğu övgüler kamuoyuna yansıyınca biz de MHP camiasından bazı isimlere "Bülent Ecevit deyince neyi hatırlarsınız?" sualini sormuştuk. Aldığımız cevapları siz değerli okuyucularımızla paylaşmaya devam ediyoruz.

Recep Alyamaç (1970-71 Diyarbakır Genç Ülkücüler Teşkilatı Başkanı, 1977 MİSK Elazığ Bölge Başkanı, İş adamı):


-“Türkiye’de halk yok, halklar vardır.

Toprak işleyenin su kullananın” sloganlarını hatırlarım.

Devrimci taraftarları, fikir arkadaşları iş sahibi olsun diye 45 günde öğretmen yetiştirmenin alt yapısı Bülent Ecevit ikinci Başbakanlığı döneminde atılmıştır. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Necdet Uğur, 1978 yılında çeşitli sol fraksiyonların tavsiyeleriyle 76 bin kişi 1.5 aylık eğitimden sonra ortaokul ve liselere öğretmen olarak atanmıştır. O yıl atılan kötü temeller ile Türk Milli Eğitimi yazboz tahtasına dönmüştür.

Türkiye genelinde tüm yönetim kadroları zoraki tayin ve sürgünlerle değiştirilmiştir. Oluşan boşluktan istifade eden aşırı solcu terör örgütleri ideolojik kavgaları körüklemiş ve 12 Eylül Askeri darbesinin önü açılmıştır.

Bülent Ecevit kendisi dürüst geçinip etrafında yiyici takımından oluşan bir kadro ile iktidarda kalmaya çalışmıştır.

Duygulara hitap etmesini bilen, sloganları hayal olan, ortanın solu gibi yeni ideoloji ile toplumun yapısını hızla değiştirmeye çalışan devrimci ve reformcu bir lider görüntüsü veren bir türlü hayata geçirilemeyen köy kent projeleri ilk anda aklıma gelen hayalciliklerindendir.


Dr. Cezmi Bayram (Eğitimci, 1973-74 I. Ecevit yönetimi yıllarındaki Ülkücü öğretmen sürgün ve kıyımlarını anlatan “Milli Eğitim’de Haçlı Seferleri” kitabının yazarı, İstanbul Türk Ocağı Başkanı):


-Zor soru.


Necip Günaydın (Tarihçi, Emekli Öğretim Üyesi, 1980 Ülkü Bir Sivas Şube Başkanı, Sivas Türk Ocağı Eski Başkanı):


-Ecevit kafası karışık bir politikacıydı. CHP döneminde parkalı militanlarla seçim konuşmalarına giderdi. Sonra aşırı soldan koparak malum DSP'yi kurdu. ABD’ye tavrı, dürüstlüğü dikkat çekti. Bahçeli, Rahşan'ın “Eli kanlı katillerle bir arada olamayız.” ithamına rağmen, koalisyon kurdu. Daha önce MSP ile de ortak oldu. Şimdiki rezaletlere bakınca bunlardan daha şahsiyetli görüyorum. Gittikçe kalite düşüyor. Demirel de sempatik geliyor.


Ahmet Bağcı (Bülent Ecevit’in II. Başbakanlığı döneminde sonu beraatla biten ETKO (Esir Türkler Kurtuluş Ordusu) davası sanıklarından, 1999 Kahramanmaraş Ülkü Ocakları Başkanı):


-İşkence !


Ekrem Akgün (Emekli Eğitimci):


-Ecevit, başarıya ulaşmış bir hayalperestin maceraları. İdare etmek durumunda kaldığı devletin en önemli kurumlarını tartışmaya açacak kadar bilgisiz, bunları açtıktan sonra iktidar hırs ve hevesi yüzünden iyi niyetli olmayan kişi ve çevreler tarafından kullanılabilen tarihin bir cilvesi olarak çok büyük devlet adamı sıfatıyla markalaştırıldıktan sonra aciz bir şekilde hayata gözlerini yuman bir ...


Abdullah Kılıç (İktisatçı, 12 Eylül Öncesi MHP İstanbul Bölge Eğitimcisi):


-Hiç sevmediğim bir kişidir.

Bana Baki Yeşiloğlu’nun şehadetini,

İstanbul'da........

© HBRMA


Get it on Google Play