We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnkübasyon Nedir?

14 3 13
25.09.2021

Kısaca anlatayım Kahramanmaraş tabiriyle cücük çıkartmak. Hiçbir zaman doğum günümü önemsemedim ama anam babam ömürleri uzun olsun hep doğum günümü hatırlattılar. Bir keresinde akşam oldu ama halen aramadılar. Ben de muziplik olsun diye akşam aradım. Ana 12 haziranda ne oldu dedim. Annem de oğlum gurk (anaç tavuk) yatırdık ne oldu ki diye önce benimle dalgasını geçti sonra da uzun hayırlı ömür duasını yineledi. Dualarının üzerimde olduğunu bilmek beni sürekli rahatlatır. Oysa ben tüm hayatı çalışmak üzerine olan hayırsızın tekiyim.

Gelelim inkübasyona. Terim olarak incelemeden önce nereden geldiğine bakmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Roma İmparatorluğu’nda insanlar yeni bir fikre ihtiyaç duyduklarında tapınaklara kurbanlar adayarak bizdeki karşılığı bir nevi istihare olan bir eylem gerçekleştirirmiş. Bunun adına “incubatio” derlermiş. Askilepios (Yunan mitolojisinde tıp ve sağlık tanrısı)’un yılan suretinde hayat bulduğuna inanan bu kişilerin sembolizminin günümüzde tıpla ilgili pek çok logonun şekillenmesinde kendisini gösterdiğini görüyoruz.

Günümüzdeki karşılığı ise kuluçka demek. Hazır bahsi geçmişken vaktini yıllar boyunca aynı oyunu oynamakla geçiren ve işi çıksa bile masadaki yerini başkasına emanet ederek kahve köşelerinde hayatını geçirenleri de düşünmüyor değilim. Sadece bir önerim var. Tavuk yirmi bir gün boyunca yumurtanın üzerinde sizler kadar vakit geçirmiyor. Başka bir ifadeyle oyundayken altlarına yumurta alsalar annelik duygusunu tatmaları mümkün.

Gel gelelim bizim meramımıza. İnkübasyon (Kuluçka) merkezleri fikri olan kişilerin olgunlaştırmak için kullanabilecekleri bir ortam. Kendi fikrinizi zenginleştirirken rehberlik hizmetlerinden faydalanarak fikrin ticarileşmesinde veya gelişmiş hale getirilerek projelendirilmesinde kullanılabilecek bir yer. Çalışma ortamı olmayanlar için biçilmiş kaftan. Gel dersini çalış, internet hizmetinden faydalan ve fikir alışverişi yapmak istersen de senin gibi düşünen pek çok kişinin olacağı ideal ortam. Bunların yanında ne yapmak istiyorsan seninle ilgili kişiselleştirilmiş gelişim programı da ücretsiz sağlanıyor. İnkübasyon merkezlerinde özellikle gençlerin ve yeni işletmeleri geliştirecek olan girişimci adaylarının ofis hizmetleri, ekipman desteği, yönetim desteği, mali kaynaklara erişim, kritik iş ve teknik destek hizmetleri almalarını sağlayan güzel bir ortam. En azından mevzuat bu şekilde olması gerektiğini söylüyor.

Halihazırda pek çok teknokentin böyle olanakları var. “Maker lab” şeklinde binası da dahil olmak üzere kalkınma ajansları tarafından desteklenmiş olanların yanında, AB destekli olarak kurulmuş ve sosyal medya reklamları ile kendilerine faydalanıcı arayanlar da var. En güzel örnekleri de genelde belediyeler tarafından desteklenmiş. Bu kadar ağzımızı sulandıran olanaktan bahsetmişken kişiyi bizde böyle imkân yok........

© HBRMA


Get it on Google Play