We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hadi Kampa Gidiyoruz

8 4 5
20.09.2021

Başlığa bakınca ben de birden heyecanlandım. Kamp için hazırlanmak lazım. Ancak bu tür sosyal etkinlikleri yapabilmek için öncelikle asıl işlere odaklanmak gerekiyor.

Asıl işler çok yoğun şekilde gerçekleşmek zorunda olduğu için de rekreasyon için zaman bulmak güç. Bu başlığı ne demeye attın hocam diyenler için hemen söyleyeyim. Detaylı şekilde proje yönetimi üzerine yazacağımı bildirdiğim için bunu örneklendirirken kampı kullanmayı hedefledim.

Kamp amaçsız bir doğa yürüyüşünden farklı olarak gerçekleştirilmesi gereken bir eylem. Bunun için katılımcıların görev paylaşımı ile amaç birliğini takım çalışması içinde gerçekleştirmeleri gerekiyor. Proje dediğimiz şey de aslında planlanan eylemlerin süre ve bütçe kısıtı içinde gerçekleştirilmesi olduğu için kamp üzerinden projenin şekillendirilmesinin açıklayıcı olacağını düşündüm. Hayatta kamp yapmışlığın var mı hocam derseniz zaman ve bütçe kısıtı içinde olması gerektiğini belirttim ya zaten.

Baltalar elimizde uzun ip belimizde biz gideriz ormana ama bir amaç dahilinde olmazsa katılımcıların bundan hoşnut olmaları ya da ortaya gerçekten de iyi ki gelmişim diyecekleri bir sonuç çıkmaz. Bu nedende projede de kampta da bir amaç olması gerekli.

Birden fazla amacın aynı eylem ya da eylemler silsilesi ile gerçekleştirilmesi daha anlamlı sonuçlar ortaya çıkarır. Bu nedenle öncelikle genel bir amacımız olmalı. Bu amaç kişilerin kitap okuma alışkanlıklarını artırmaya yönelik kolayca uygulanabilir bir özelliği barındırabileceği gibi başımıza bir sürü bela açan Greater Middle East gibi özellikler de barındırabiliyor.

Vizyon ne kadar geniş tutulursa o kadar büyük eylem kapasitesinin planlanması gerekmekte. Proje kültürü açısından henüz istenilen düzeylere ulaşmadığımız için yaptığımız projeler de en fazla ülke kaynaklarının da kullanılması ile ortaya çıkarılan fonlardan yeniden ülkemizin faydalanmasını sağlamak üzerine olabiliyor.

Örnek vermek gerekirse Avrupa Birliği fonlarının oluşmasında diğer üye ve aday ülkeler gibi ülkemiz de fon sağlıyor ancak proje çağrılarına olan ilgimiz düşük olduğu için harcadığımızdan fazla pay almak söz konusuyken başka ülkelerin Ar-Ge çalışmalarını destekleme gibi bir misyon elde ediyoruz ne yazık ki.

Ancak şunu da ifade etmek lazım ki kişilerin bireysel yeteneklerini artıracak şekilde proje kültürünü oluşturmadan büyük projeler ortaya çıkarmalarını beklemenin de bir anlamı yok. Bu yüzden bu hafta ilk toplantısını gerçekleştireceğimiz araştırma grubu toplantısında öncelikle bireysel yeterliklerin üzerinde odaklanacağız.

Bizimle birlikte gönüllü olarak çalışmak isteyenlerle birlikte araştırma faaliyetleri yürüterek açılan bütün çağrılara öneri gönderebilecek hale gelmek istiyoruz. Böylece bölgenin kalkınması ve........

© HBRMA


Get it on Google Play