We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

2019 YKS tercihlerine dair her şey

1 18 0
22.07.2019

22 Temmuz 2019

Değerli okurlar her yıl olduğu gibi gündeme damgasını vuran Türkiye’nin geleceği gençlerimizin her aşamasında ter döktüğü YKS’nin 1. Aşaması bitti. Şimdi ise sürecin bambaşka bir boyutundayız. Yaklaşık 2.400.000 aday sonuçlarını bir gece, ansızın öğrendi. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte kimileri için tatlı kimileri için can sıkıcı bir telaş başladı.

Konu hakkında tüm sorularımızı sınava girmiş tüm öğrenci ve elleri kalbinde çocukları için en iyisini isteyen velilerimiz için Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Yöneticisi/ Uzman Rehber Öğretmen Meltem KAHRAMAN’ a sizler için sordum. Tavsiyem şudur ki merak ettiğiniz her şeyi bulacağınız yazımızın tamamını mutlaka okuyun ve püf noktaları bilerek tercih listenizi oluşturun.

Kıymetli Meltem KAHRAMAN, öncelikle adaylar ve velilerimiz adına bu yoğun döneminizde bizlere zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

Türkiye genelinde 2019/YKS sonuçları açısından durum nedir ? Değerlendirir misiniz?

Sevgili Şahin Hocam, bu fırsatı bana verdiğiniz için ben teşekkür ediyorum. Türkiye’ de sınava giren yaklaşık 2.400.000 aday için sınav sonuçları tam anlamıyla hayal kırıklığı oldu. Sıralaması her ne olursa olsun adayların tamamı sıralamasının gerisinde kaldığını iddia etti, sonuçları açıklandıktan sonra. Sonra baktık ki haklılar…

Geçtiğimiz yıl sınava giren adayların sonuçları ve bu yıl aynı neti yapan ve aynı puanı alan öğrencilerin sıralamalarına baktığımızda ciddi farklar görüyoruz. Geçtiğimiz yıl 417 puan alan bir sayısal alan öğrencisinin sıralaması 2018’ de 39.842 iken, bu yıl aynı puanı alan öğrencinin sıralamasının 53.514 olduğunu gözlemleme şansımız oldu. Yine sayısal alanda 2018 YKS’ sine girmiş bir öğrencimizin puanı 301, sıralaması 155.411 iken, 2019 YKS sonucuna baktığımızda yine 301 puana denk gelen sıralamanın 184.604 olduğunu gözlemliyoruz.

Bunun iki açıklaması var; birincisi üniversite sınavı geçtiğimiz yıl ilki uygulanan YKS’ den daha zordu! İkincisi ise 2019/ YKS’ ye giren öğrenci kitlesi önceki yıla göre daha başarılıydı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl ilki uygulanan YKS’ de birçok aday sınava adapte olamadı ve mezuna kalan çok fazla öğrenci oldu. Bu öğrenciler bu yıl tekrar sınava girdi. Geçtiğimiz yılın TYT’ sinin puanı daha yüksek ise AYT’ ye o puan katkı sağladı. Ve geçtiğimiz yılın TYT’ si bu yıl uygulanan TYT’ den daha kolaydı. Dolayısıyla mezunlar TYT’ de iyi olan puanı AYT’ ye etki ettiği için şanslı sayılıyor diyebiliriz. Ancak bu durumun adil olmadığını, ilk defa sınava giren 12. Sınıf öğrencileri bu durumun geride bıraktığını düşünüyorum. Aynı TYT ve AYT birleşimi ile oluşan YKS sonucu ile tercih yapılabilselerdi çok daha adil olurdu.

Bunun yanı sıra çok fazla öğrencinin barajı geçemediğini ve ders........

© HalkTV