We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhuriyet’le doğan onunla yaşayan efsane: ALTINORDU

3 9 0
26.12.2018

Büyük Önder Mustafa Kemâl Atatürk, Milli Mücadele/Kurtuluş Savaşı sonrası 29 Ekim 1923’te yol arkadaşlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni kurar.
Genç Cumhuriyet, devrimlerini gerçekleştirmeye başlar bir bir.
Savaş nedeniyle birçok spor faaliyeti de durmuştur.
“Sarı Paşa’’nın talimatıyla yeniden canlanmaya başlar. İzmir’de de Karşıyaka, Altay, Altınay, Sakarya kulüpleri yeniden harekete geçmiştir.
Aynı basın tribününde yan yana görev yapmaktan bugün de büyük onur duyduğum Spor Yazarı Altınordu Tarihçisi Aydın Sevgel (Mekânı cennet, gönüllerdir) “kuruluşu” uzun yıllar önce bana anlatırken (kulübün
resmi sitesinde de aynı bilgiler mevcuttur) şunları ifade ederdi;
“Her semtin spor kulübü vardı. Basmane-Tilkilik-Dönertaş-Namazgâh’ta takım yoktu. Kuvayı Milliyeci Süleyman Ferit Bey Eczacıbaşı, İkiçeşmelikli’ydi.
Sporu çok seven -özellikle futbolu- yol arkadaşları Şerafettin, Kemal Kamil Aktaş, Edip Berkant, Sermet, Ali Rıza, Muallim Mehmet Rıza, Doktorlar Ethem ve Ali, Katip Selami, Rıza. Mustafa (Balöz), Hüseyin (Yurdakul) ve Mehmet Hancıoğlu (Hoca Mehmet) ile biraraya geldi.
Haftalarca toplantı üzerine toplantı yaptılar, çok düşündüler isim konusunda.
Kurtuluş Savaşı şehitlerinin kanından Kırmızı’yı, mücadele gücünü temsilen çeliğin renginden de Lacivert’i alarak Altınordu’yu kurdular.
İsim babası ve bir numaralı kurucu da Süleyman Ferit Bey’dir.
Ferit Bey ki, İzmir’de ne kadar garip gureba varsa........

© HalkTV