We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şirin Ebu Akile’nin ardından

2 2 6
15.05.2022

Geçtiğimiz Çarşamba günü Batı Şeria’nın Cenin kentinde, Filistinlilerin protestolarını şiddetle bastıran işgalci İsrail’i haberleştirmeye çalışan el-Cezire’nin kıdemli muhabiri Şirin Ebu Akil, keskin nişancı ateşiyle can verdi. Başında kaskı, üzerinde büyükçe “Basın” yazan yazının yer aldığı kurşungeçirmez yelek bulunan Akile, bile isteye hedef alınarak öldürüldü. Ebu Akile'nin hayatını kaybettiği olayda yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralandı. Bu vesileyle biz de kendisine rahmet diliyor, ailesine ve ülkesine baş sağlığı diliyoruz.

Gazeteci ölümlerine yabancı değil Filistin. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında, tam da bu vakitlerde, Gazze’nin batısında yer alan Şeyh Rıdvan Mahallesi’ne yapılan bombardımanda gazeteci Yusuf Ebu Hüseyin de katledilmişti. Son 20 yılda elliden fazla gazetecinin can verdiği Filistin’de, 2014 yılında yaşanan Filistin-İsrail Savaşı’nı takip eden 16 gazeteci işgalci İsrail tarafından öldürülmüştü.

Cinayetler, suikastlar ve hak ihlalleriyle meşhur olan işgalci İsrail, Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesinin sonrasında gelen tepkiler üzerine yayınladığı “ateş açan direnişçi” görüntüleriyle Filistin’i sorumlu tutma yüzsüzlüğü bile gösterdi. Çift taraflı soruşturma açmak istediğini bildiren İsrail, Ramallah yönetiminden, merhumeden çıkarılan kurşunun kendilerine teslim edilmesini istediler. Tamamen manipülasyon amaçlı bu girişimi İşgal Altındaki Topraklarda İnsan Hakları İsrail Bilgi Merkezi (BTselem) adlı kurum boşa çıkardı. İşgalci Dış İşleri Bakanlığı’nın paylaştığı videodaki yere giden kuruluş üyeleri daha sonra Ebu Akile’nin öldürüldüğü alana gittiler. Her iki yerin birbirinden uzaklığını gösteren bir harita paylaşan heyet üyeleri, cinayetin işgalci İsrail tarafından yapıldığını da kanıtlamış oldular.

Bir düşünün, Cenin’de Filistinliler protesto gösterileri yapıp, tam donanımlı işgalciler onlara saldırırken çatılarda Filistinli keskin nişancılar bulunacak ve bunlar işgalci güçler yerine Filistin’in onlarca yıldır sesi olan Filistinli bir gazeteciyi hedef alacak. Bu yalanı servis edebilecek kadar yüzsüz bir işgal yönetimi var karşımızda. Bu yalana kim inanır, elbette pek çok Batılı! Ebu Akile’nin öldürüldüğü gün güncellenen Wikipedia’da şu cümleler rahatlıkla kurulabildi: “İsrail........

© Haksöz


Get it on Google Play